Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

400 хиляди служители в България се възползват от ваучери за храна

Синдикалните организации у нас са на мнение, че системата на използването на ваучерите за храна трябва да продължи да се развива в нашата страна. Това обявиха техни представители днес на кръгла маса „Бъдеще на ваучерното хранене на работниците и служителите“. Системата действа в нашата страна от 1997-ма година, като в момента тя трябва да продължи развитието си, защото ваучерите за храна включват по-голяма свобода за фирмите, които оперират в този бранш. Ваучерите за храна са един вид социална придобивка, с която работодателите могат да бъдат по-привлекателни за служителите. В момента в България 400 хиляди служители се възползват от своите ваучери.

По време на форума президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов заяви, че властите у нас от 1997-ма година до сега винаги са се съпротивлявали срещу въвеждането и развитието на системата с ваучерите за храна, а в момента отново сме на пореден етап от нейното развитие.

Френският посланик Ксавие дьо Кабан, който също присъства на форума, подчерта, че френски и български фирми имат интерес да се развиват на пазара, свързан с ваучерите за храна. Той обясни, че след среща със социални партньори и работодатели е разбрал колко е важна тази система за българските предприятия, защото така те имат инструмент за добавка към възнаграждението.

Габриела Колева от Асоциацията на операторите за ваучери за храна обясни, че Системата генерира много непреки приходи за държавата и във всяка страна, където е въведена, е доказала своята ползотворност. По думите и, тази система е възникнала преди около 50 години във Франция, като работи в повече от 40 страни по света.

Според участниците на форума, квотният механизъм, по който работи системата, е наложен от държавата лимит и се определя от бюджета на страната. Според тях трябва да няма такъв лимит, а опитът на други страни сочи, че отварянето на ваучерната система няма да наруши баланса в бюджета, а всъщност генерира много непреки приходи. За постепенното отпадане на квотната система се обявиха и от КНСБ.

Чуйте повече по темата от репортажа на Ивайло Николов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30