Жители на "Младост" настояват за местен референдум и за вземене на мерки срещу застрояването на детски площадки и зелени площи в района. Това ще бъде и тема на специална среща с медиите, насрочена за неделя в пресклуба на БТА на Инициативния комитет на живеещи в този столичен район.
В аванс пред Радио София Десислава Иванчева от Инициативния комитет обясни, че на пресконференцията ще обявят бъдещите си стъпки, а за жителите на района е насрочена среща в понеделник от 19:00 часа пред сградата на местната администрация.
"С гражданите в "Младост" обявяваме всеобщ граждански протест, ние сме против застрояването. На всички, които дойдат, ще обясним какво мислим и какво ще направим, за да можем да спрем тези т.нар. скандални презастроявания и строежи върху детски градини. Ние продължаваме да следим човешки истории в "Младост", каза Иванчева.
Последният случай, за който са сигнализирали граждани, е от блок 47. По досегашния ПУП е обявено петно за строеж, а по стария - зелена площ с алея, пейки и остатъчно зелено петно.
"Масово в "Младост" стигнахме до изводите, че по новия ПУП, който е от 2009 година, всички площи или парцели са обявени като за обществено обслужване. Ние нямаме против това, ако става дума за читалища, школи, пенсионерски клубове, но впоследствие се оказва, че има вратичка в закона, че тези парцели, на които ще се строят въпросните постройки в последствие преминават в жилищни сгради", обясни Иванчева. (Още от мнението й - в прикачения файл)
Припомням, че след недоволство на живеещите в района на блок 21 срещу строителство върху зеленото пространство, районният кмет Цвета Авджиева освободи поста, а кметът на София Йорданка Фандъкова отмени разрешението за строеж на сграда в това каре.
От районната администрация в "Младост" ще коментират новите инициативи на живеещите в района през следващата седмица, тъй като временно изпълняващият длъжността кмет Деница Николова в момента е в отпуск.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..