Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Форум в Братислава

Дунавската стратегия търси ефективните пътища за доброто развитие на региона

| обновено на 04.11.16 в 11:31
Братислава
Дунав е най-интернационалната река в света – тече през територията на 14 държави, по поречието ѝ се говорят 12 езика, 115 милиона души за свързани по един или друг начин с нея. Дунав е и реката, която минава през най-много столици. В една от тях – Братислава – се провежда Петият годишен форум за развитието на Европейската стратегия за Дунавския регион. От 14-те дунавски държави 9 са държави-членки (включително и нашата страна), три са в процес на кандидатстване за присъединяване към ЕС (Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора), а останалите две са Украйна и Молдова. Дунавската стратегия е втората макро-регионална стратегия, приета от ЕС. Бидейки именно стратегия, за нея не се създават отделни структури, няма бюджет и няма ново законодателство. Именно нейното развитие и концепциите за различните методи на инвестиране и комбиниране на източници на средства е сред обсъжданите теми на форума в Братислава. Мобилизирането на кохезионните фондове и волята на всяка отделна държава са ключови понятие. Движението напред за една такава стратегия не е лесно – от една страна, дунавските държави са диаметрално различни - и като статут, и като (финансови) възможности, и като приоритети по отношение на най-важните за развитието на региона сфери и посоки. Защото Дунавската стратегия обхваща изключително широк спектър – далеч не става дума само за плавателната страна на нещата (Дунава в част от един от европейските коридори и за страни като Германия нейното развитие като път за търговски кораби до и от Черно море е от първостепенно значение), но и за биоразнообразието (90 вида  риби и 300 различни птици битуват в и около реката, отделно почви, растителност, списъкът е дълъг и ката трябва да е), опазването на което често е в противоречие с реализирането на другите цели; обмен, земеделие, трансфер на технологии и знание, образование, туризъм... 11 са основните сектори, по които работи Дунавската стратегия, а България е координатор именно на туризма. Към момента има 1 милион (круизни) туристи годишно, като потенциалът е голям – и по отношение на културния туризъм (тук има фантастични проекти, някои с богата история), на винения туризъм… В Братислава ключовата тема, която се обсъжда, е свързана с иновациите и научните разработки и мястото на младите учени в региона.
Със среща на министрите започна форумът – среща, на която бяха обсъдени пътищата за по-добро сътрудничество по отношение на така-наречената smart specialization, и за предотвратяване на изтичането на мозъци от региона. Изразена бе подкрепа за Мрежата за координиране на финансирането, създадена през май тази година – платформа, която да синхронизира  и (евентуално да подпомага) всички изследвания в региона. Официалното откриване на форума бе в присъствието на двамата еврокомисари (Маруш Шефчович и Тибор Наврачич), както и на председателя на Комитета на регионите Марку Маркула. Днес е вторият ден, продължават семинарите, на които се представят добри реализирани дунавски проекти.
Чуйте повече от включването от Братислава на Лили Големинова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Провал на преговорите за нов колективен договор в Столичния автотранспорт

Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..

публикувано на 08.01.25 в 19:07
Любомир Стефанов и Велизар Шаламанов

"Форум", 08.01.25: Предизвикателствата пред българското управление и пред разделения на две свят

В това издание политологът Любомир Стефанов и Велизар Шаламанов - експерт по национална сигурност бивш министър на отбраната, разсъждаваха по някои от темите от българската и световната реалност, които вълнуват много хора. Те обхванаха и новини от последните часове: Преговорите за управление . ГЕРБ и ДБ в спор кое да е първо – Сарафов или..

публикувано на 08.01.25 в 18:55

Търсят се най-изявените млади личности на България

Международна младежка камара България (Junior Chamber International Bulgaria – JCI Bulgaria) обяви началото на програмата „Най-изявените млади личности на България", формата за номиниране (The Outstanding Young People of Bulgaria) е отворена за девети път. Тя ще е достъпна до полунощ на 28 февруари 2025 г. на интернет страницата  toyp.jci.bg...

публикувано на 08.01.25 в 17:47
Теодора Стоилова-Дончева и Станислав Дончев

Новият български филм "Преди да забравя" е черна комедия с възможен социален ефект

Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ -  режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..

публикувано на 08.01.25 в 16:24

Зелен билет за градския транспорт в София през следващите два дни

Зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за утре - четвъртък и за петък - 10 януари в София. Мерките на Столичната община са заради измереното превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха, както и във връзка с прогнозата на Националния..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

С проектна докторантура в СУ привличат и стимулират млади учени

В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..

публикувано на 08.01.25 в 15:55

Безплатна лекция за лавинната безопасност тази вечер в УАСГ

Тази вечер (08 януари 2025 г.), от 18.30 ч., в УАСГ ще се проведе безплатна лекция за лавинната безопасност. Лавините са най-големят риск при практикуване на зимни приключения в планината, а добрата подготовка може да спаси живот. По време на лекцията любителите на планината през зимата ще научат подробности за видовете лавини и какво..

публикувано на 08.01.25 в 15:13