Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За просветления и интуитивен музикален свят на композитора Петко Стайнов

Днес отбелязваме 120 години от неговото рождение

Снимка: архив
На днешната дата преди 120 години е роден големият български композитор Петко Стайнов и отбелязването на тази годишнина е едно от големите събития на тази година. Уникална е съдбата на Петко Стайнов, който на 11-годишна възраст изгубва напълно зрението си, но независимо от това заминава за София (той е родом от Казанлък), където учи в новооткрития Институт за слепи. Започва да взема уроци по флейта, цигулка, пиано и хармония; следва в Германия, завършва Дрезденската консерватория, завръща се в България и става един от най-ярките представители на второто поколения български композитори. 

Честванията на 120-ата годишнина от неговото рождение вече текат – музиката му се изпълнява непрестанно, на 23 ноември се проведе и научна конференция в БАН, а днес – на рождения му ден – в Нов Български университет са подготвили специална програма. Повече за нея и за измеренията на личността на Петко Стайнов пред Лили Големинова разказва проф. Елисавета Вълчинова-Чендова, която е сценарист на новия документален филм за композитора – филм, който вече е показван няколко пъти, но и днес може да бъде гледан в рамките на честванията в галерия Униарт в НБУ. Проф. Чендова разказва за стремежа в този филм да се показват и коментират непознати до този момент събития от живота на Петко Стайнов, както и неизследвани материали от неговите архиви. Тя припомня за огромната работа, извършена от близките на композитор и най-вече от неговия син – архитекта Стефан Стайнов и за великолепния сайт, посветен на живота и творчеството на Петко Стайнов. Според нея именно сред ренесансовите картини в галерия "Униарт" неговата многопластова личност бъде точно на мястото си. 

А днес ще се дискутират и теми, свързани с познанията на младите за Петко Стайнов и как неговите постижения и неговата музика да достигне до тях. Фактът, че често се правят различни версии и нови интерпретации на негови творби (най-вече на емблематичните "Тракийски танци", разбира се – включително и съвсем новия любопитен вариант на Печенката) говори за тяхната непреходност. А за измеренията на личността на Петко Стайнов говори и друг факт – че която и област от музикалното развитие да "вземем", той е оставил своя отпечатък в нея. Защото в музиката му се крие "фолклорния код на българската музика"!
Чуйте.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столично предприятие за третиране на отпадъци, видяно от дрон

Столичното предприятие за отпадъци пести ток с нова фотоволтаична система

Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) завърши монтажа на нова мрежово свързана фотоволтаична система за собствено потребление. Системата, състояща се от 3356 фотоволтаични модула с капацитет 1862 kWp/час, е част от стратегическите усилия на Столична община за намаляване на разходите и въглеродния отпечатък. "Един от основните ни..

публикувано на 23.01.25 в 09:24

НИМ с изложба на откритите през 2024 г. археологически находки

Голяма изложба "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" отваря врати днес в 16.00 часа в залата за временни експозиции (етаж 3) на Националния исторически музей. През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни..

публикувано на 23.01.25 в 08:56

Правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, които бяха държани в плен в Йемен

През днешния ден правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, членове на екипажа на кораба „Галакси Лийдър“, които бяха задържани в плен в Йемен. Очаква се капитан Любомир Чанев и старши-помощник капитан Данаил Веселинов да кацнат на родна земя днес следобед.  По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков правителственият..

публикувано на 23.01.25 в 08:49

МОН работи за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер

Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката работят активно за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер. Това заяви зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов на най-голямото изложение за иновации в образованието BETT 2025 в Лондон. Той откри българския щанд, организиран от..

публикувано на 23.01.25 в 08:28

Облачността ще се разкъсва и намалява до сънчево време

В сутрешните часове в низините, котловините и протежението на р. Дунав ще има мъгла и намалена видимост с ниска облачност. Около обяд видимостта ще се подобри, облачността ще се разкъсва и намалява. Минималните температури ще са между минус 4° и 1°, за София – около минус 3°, максималните - между 7° и 12°, за София - около 7°, съобщават от Националния..

публикувано на 23.01.25 в 07:15

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27