Джони Деп, Джъстин Тимбърлейк, Бруно Марс, Род Стюард и Слаш - това бяха само част от имената, които от фондация "Мир за теб, мир за мен" анонсираха като участници в грандиозен концерт у нас тази есен. Не само, че тези знаменитости не дойдоха в България, но и събитието или по-скоро неговото неслучване обаче се превърна в нарицателно за грандомански и лошо организиран концерт. Използвахме този пример като отправна точка за разговора ни с Мартин Михайлов, мениджър на два култови за София и страната клуба, основен двигател на "Каваци Бийч Фест", който има зад гърба си десетки организирани концерти.
За да разберем какво може да се обърка при организацията на дадено музикално събитие и кой е отговорен за това, попитахме Мартин какво всъщност се крие в кухнята на промоутърския бизнес:
Първо трябва да си наясно с плановете за турне на определения изпълнител, ако няма турне това се нарича "one off", което е изключително скъпо. Най-често трябва да уцелиш групите в турне. Това става с предварителна информация. Като промоутъри получаваме такава от различни агенции. И ние започваме да изпращаме оферти. Обикновено гаранциите идват оттам какво ти си направил назад във времето, дали си надежден партньор. Например аз работя с международна агенция, която гарантира пред мен, че този отсреща е легитимен прдставител на бандата, пред него гарантира, че аз съм организатор, на който може да се разчита. Като всяка една издънка сваля от това реноме.
В разговора включихме и един от най-опитните в България в тази сфера Иван Несторов - Амебата от "Sofia Music Enterprises":
Проблемът на малките промоътури е, че те обикновено котнактуват с разни прекупвачи, които нямат преки контакти с артистите. И стават някакви такива номера и фалове на дребно ниво. Но за това си е виновен самият промоутър. Промоутърът трябва да има надлежен договор и преди да обяви даден концерт да не си мисли, че всичко това ще се случи точно както той си го мисли, а да спазва правилата и законите на този бизнес. Проблемите на България като цяло са: логистичен - че се намираме на края на Европа и е много по-скъпо тировете на една продукция, които са 30-40, да дойдат по разнебитените пътища на Румъния и Бивша Югославия; второ пазарът наоколо не е много активен, би следвало едно турне да има концерти в Туция, Гърция, Румъния и на други места, за да има някакъв смисъл една група да слиза от Чехия и Унгария насам..
Проблем си остават и цените на билетите, които по нашите ширини са с 30-40 % по ниски от тези в Европа.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка ще се усложни. С умерен, в Източна България и силен вятър от север-североизток ще нахлува студен въздух, съобщиха от НИМХ. Ще бъде облачно, с почти повсеместни, на места значителни валежи. В Предбалкана и по високите полета от сняг, в останалата част от страната - от дъжд, като със застудяването в..
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..