Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Проф. Коста Костов: До четвъртия ден при грип не бива да се взимат антибиотици

проф. Коста Костов
За много хора грипът не е заболяване, което изкарват за 2-3 дни. Чести са усложненията като бронхит и пневмония. Опасни ли са те, кое е най-ефективното лечение - потърсихме мнението на проф. д-р Коста Костов, началник на Клиниката по белодробни заболявания във ВМА и национален консултант по пулмология.

Вече има случаи на усложнения след вирусни инфекции, каза проф. Костов. Той обясни, че става дума по-скоро за постгрипни пневмонии - бактериални инфекции, които се наслагват след грипната инфекция.

"Грипният вирус има способност да опустошава ресничестия епител на  дихателните пътища и по този начин ги лишава от защита. Това създава възможност на бактериите лесно да се поселят там и да настъпят инфекции както бронхиални, така и бронхо-пулмонални, т.нар. пневмония", каза проф. Коста Костов. Той посочи, че хората смятат пневмонията не застрашава живота им.

Все още между 4% и 6% от болните с пневмония умират


"Това са болни с хронични заболявания, но първичната причина за смъртта при задух или сърдечен проблем, например, е пневмонията. И не случайно има пневмококова ваксина, и я препоръчвам, защото предпазва от 13 или 23 щама", каза проф. Костов.

Според него приемът на антибиотик трябва да бъде определен и преценен от лекар, най-добре пулмолог. А 95% от изписването на антибиотик изобщо е в ръцете на общопрактикуващите лекари, което, по думите му, е важен фактор да се иска от тях да имат добра квалификация по отношение на респираторните инфекции.

Респираторните инфекции са втората по честота причина за посещение на лекар

И това показва статистиката не само в България, а и по света. Т.е. освен, че трябва да лекува болка (най-често ревматична), общопрактикуващият лекар, трябва да е наясно с антибиотиците, препоръките и схемите на приложение, за да лекува респираторните инфекции. Според пулмолога, не бива да се изписва бързо антибиотик.

Проф. Костов смята, че до 4-тия ден трябва да се приемат антипиретици (лекарствени средства, понижаващи температурата), чай, лекарства срещу кашлица. Не бива да се дават и антипиретици, без да има висока температура - поне над 38 градуса. Защото температурата е част от защитната реакция на организма срещу инфекцията. Според проф. Костов, по-опасно от пневмонията, може да бъде друго белодробно заболяване - хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).

Още за това заболяване и за лечението на грип при хора с астма - чуйте в прикачените звукови файлове.

БНР подкасти:

Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмицата започва със слънце, температурите тръгват нагоре

Днес ще бъде предимно слънчево, но преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност. Към края на деня от северозапад ще започне ново увеличение на облачността. В Източна България ще духа слаб вятър от запад-югозапад. Максималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в София - около 6°. В планините ще бъде предимно слънчево...

публикувано на 11.12.23 в 07:35
Кокалянски Урвич

Крепостта Урвич още изненадва учените

Крепостта Урвич представлява останки от средновековна твърдина от 9 – 10 в. известна още като Кокалянски Урвич. Намира се на 20 км от София, след Панчарево в посока Самоков. Много е подходяща за бърз кръгов маршрут сред природата с исторически привкус и дори включва посещение на манастира Св. Николай Летни. Известна още като последната крепост на..

публикувано на 10.12.23 в 11:50

Когато се грижим един за друг показва от какво сме направени

Кои са наградените юристи в 11-тите Национални правосъдни награди с благотворителна кауза, на които БНР беше медиен партньор? Какви средства са събрани за деца с ДЦБ и семейства с репродуктивни проблеми? Отговорите - в р азговор с юриста и журналист Нина Никол Хамилтън – председател на Балканска медийна асоциация и със  Зий Ребело – меценат и..

публикувано на 10.12.23 в 11:00

Всеки човек трябва да намери своето зарядно

Как да контролираме не само физиката, но и съзнанието си, как да се храним сега по време на коледните пости и в празничните дни без да лишим организма си от полезните вещества? Как да възпитаваме у себе си въздържание и воля? Отговорите от  д-р Йорданка Господинова , наш традиционен гост по темата, която също е и поетеса (повече в края на файла..

публикувано на 10.12.23 в 10:00
Поли Кинова

Посветих се да споделям красота

Дизайнерката Поли Кинова – носител на наградата „Златната игла“: "Да творя ме прави щастлива. Модата е моето призвание. Тя е вътрешно усещане, свобода, а това е най-голямата ценност. Посветих се да споделям красота. Професията на модния дизайнер изисква много развито въображение. Постоянно да си информиран за тенденциите в модата...

публикувано на 10.12.23 в 11:30

Историята оживява - Църквата “Свети Николай” в Копривщица

Днес си говорим за едно непреходно място в българското мироздание. То се намира до Косьово дере, на границата на Средна и Тороман Махала в град Копривщица. Мястото е църквата “Свети Николай”. Духовно място, което пази устоите на нашия народ близо 180 години. Храмът е двуетажен, с обща площ 500 кв. м, с възможност да приеме около 1500 миряни...

публикувано на 09.12.23 в 16:00
Йордан Георгиев

Софийски разкази - Йордан Георгиев за стара, стара София

Археолог, учител и екскурзовод, Йордан Георгиев ни води из историята на стара, стара София: "Професиите ми се разделят на сезони, но се съчетават много добре. С учениците ми сме правили обиколки за да ги ентусиазираме, особено след излизането от пандемията. Правим "Римския тур" - най-непонятен, но и най-интересен. От Римска София се вижда немалка..

публикувано на 09.12.23 в 15:00