Интересни срещи имаме в сутрешното ни "Радиокафе". Днес ще ви припомним една от тях - с виолончелистката Калина Кръстева, която вече осем години живее, преподава в два университета и изнася концерти в Австралия. И по-точно в Мелбърн ("много добре организиран и много красив"). Поводът да я потърсим беше изключителното представяне на Григор Димитров там и тогава - бяхме я видели в агитката и искахме да разберем какви са коментарите в австралийските медии. Но разговорът ни стана много по-голям, и много по-интересен - за наскоро приключилата докторантура на Калина, за която тя избира консерваторията в София и изцяло българска тема (Творби за чело от български композитори - които при това често свирят нейните ученици); за концертите с нейното трио, с което са обиколили Австралия, или поне по-големите градове. Чуйте - много е интересно, за природата и красотата на Австралия, която продължава да е мечта за много българи; за музикалния живот там и за турнетата на Амстердамския Concertgebouw и Лондонската филхармония, както и за факта, че все още в Австралия се отделят достатъчно средства за култура; за австралийците и тяхната добронамереност, откритост и вяра, че има изход от всяко положение, стига да си позитивно настроен.
Имено това е "взела назаем" Калина от тях, останалото си е нейно, българско. Нищо, че вече над 20 години не живее в България.
Родена е в София, в музикално семейство - баща ѝ е именитият български виолончелист Анатоли Кръстев, майка ѝ е музиковед. Брат ѝ Атанас, също е чудесен виолончелист. След завършване на музикалното училище в София, Калина заминава за Лондон, учи в Кралската академия там, специализира и в крайна сметка се озовава в Австралия. Има дъщеря, на която се старае да предаде всичко българско, което е хубаво. И на всяка цена - българския език. Защото съпругът на Калина, с когото съвсем наскоро отпразнуваха 18 години заедно, не е българин. Космополитно семейство, което вижда хубавото във всяка една ситуация. И... играе тенис, "макар и по-малко, отколкото би ми се искало, защото обичам този интелектуален спорт... а по принцип, в музиката и спорта има много общи неща - дисциплината, способността да бъдеш организиран").
В разговора ни с Калина Кръстева става дума и за българската общност в Мелбърн, за сплотеността и съпричастността им, чувства, които се засилват, когато си далеч от България. А пък, както сподели с усмивка Калина Кръстева "единствената критика, която имам към Мелбърн е, че е толкова далеч от Европа".
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Калина Кръстева.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..