Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес е Световният ден за борба с шизофренията

У нас от болестта страдат 65 - 70 хиляди души

Част от изложбата на пациентите
Снимка: Луиза Лазарова
Днес отбелязваме Световния ден за борба с шизофренията. По този повод доброволци от инициативата „Въпреки болестта“ организираха изложба и артистична програма в Клиниката по психиатрия в УМБАЛ "Александровска".
Пациенти от психиатричната клиника, които се борят със шизофренията, изнесоха спектакъл с музика и танци, а също така представиха своите картини, които са изработили по време на терапевтичния процес в болницата.
Някои от гостите разказаха личните си истории пред публиката и разкриха по какъв начин шизофренията е променила живота им.

Проф. Вихра Миланова, която от 34 години работи в клиниката по психиатрия, коментира, че страдащите от шизофрения в България са около 65 - 70 хиляди души. Тя обясни, че заболяването най-често се отключва в ранна възраст. Причините са биологични, генетични, а околната среда също оказва влияние. Някои от ранните симптоми на шизофрения, които можем да забележим, са отдръпване от околния свят, затвореност, отчужденост. След това могат да се проявят халюцинации, параноя и др.
По данни на  УМБАЛ "Александровска", от първите признаци на болестта при пациентите, до срещата им с медицински специалист минават най-често около 2-3 години. Човекът, страдащ от шизофрения, често не усеща, че има проблем, но близките му забелязват промяната и са склонни да потърсят помощ.
Лекарства от ново поколение помагат на хората с шизофрения да живеят пълноценно, но за тях представлява трудност да се впишат в обществото след излизането си от клиниката.

Чуйте репортажа на Луиза Лазарова, а още по темата очаквайте в предаването „Часът на здравето“ - събота след 11 часа по Радио София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48