Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българинът не трябва да забравя корените си

Снимка: Колаж Ваня Минева

Завладяващото село Рибарица, известно с неповторимата си панорама от върхове и долини, вековни гори, бистри планински потоци, богато разнообразие на животински видове, красиви цветя и целебни билки, бе домакин на “Радиокафе”.

Когато човек попадне в горите на Рибарица, само на 130 км от София, се озовава в друг свят, далеч от забързаното ежедневие. В Рибарица всеки камък е история, името на всяка местност е легенда, а името на всяка улица разказва за един велик българин, разказва кметът на селото Пенка Ганева. На територията на селото са открити над 19 надгробни тракийски могили, което показва, че землището на най-дългото село в България, е било населено още в древността.

Предполага се, че скоро преди разпада на Римска империя е построен сводест каменен мост на днешната река Костина, наричан и до днес Римския мост. Твърди се, че през този мост е минавал пътя, тръгващ от Дунав през Пловдив за Константинопол.

В една от легендите, свързана с царското семейство на Иван Асен II през 1231 г. от Второто българско царство, се разказва, че царската дъщеря Тамара се разболява тежко и баща й цар Иван Асен II, я довел в горите на Рибарица, където тя оздравяла.Тамара „се излекувала от най-хубавото планинско цвете - омайничето и станала хубава като него… Омайничето назоваха царско цвете или цариче, а голямата планина под Вежен – Царичина“.

Пенка Ганева и Стефка Димитрова от години работят заедно в екип в кметството на с.Рибарица. Стефка е бившата кметица, която в продължение на 12 години е градила съвременния облик на селото. Днес тя е управител на хотел, но продължава да предава на младото поколение традициите и българските обичаи. „Българинът не трябва да забравя корените си, трябва да съхрани автентичното, нашенското“, допълва Димитрова.

Чуйте целия разговор с кмета на с. Рибарица Пенка Ганева и Стефка Димитрова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51

Радостта е двигател

Лятна академия за деца и ученици НХА София – август 2024 г. ЛАДУ през 2024 година се посвещава на XXXIII летни олимпийски игри в Париж и 130-ата годишнина от рождението на художника Жорж Папазов. Подробностите от  Мария Ландова:  "Децата се раждат с много дарове. Те трябва да усетят радостта да правят нещо. Във всяко нещо има място за..

публикувано на 03.08.24 в 10:46

Общуваме с разширяваща се група хора

Дигитализацията и предоставянето на качествени цифрови услуги за потребителите е основен приоритет в дейността на Столична библиотека през последните 10 години. Столична библиотека е определена за дигитален център (Хъб) за Югозападен район, включващ дигитално съдържание от регионалните библиотеки в Благоевград, Кюстендил, София и Перник. Светослава..

публикувано на 03.08.24 в 09:56