Първоначално внесеният от Столичната община проект за ремонт на бул. „Княз Ал. Дондуков“ предвиждаше полагане на асфалтова настилка на активните ленти за движение и павета по трамвайните линии. Със свое становище Националният институт за недвижимо културно наследство задължи Столичната община при реконструкцията на бул. „Княз Ал. Дондуков“ да възстанови и положи нова паважна настилка. След това решение обектът беше разделен на две части. Първата част, в историческия център, която води до Ларгото и до бул. „Цар Освободител“, вече е реконструирана с гранитен паваж, както постанови Националния институт за недвижимо културно наследство.
Започна и вторият етап - от ул. „Г. С. Раковски“ до бул. „В. Левски“. Този участък е заключен между улици, които са асфалтирани, част от него и в момента е асфалтирана, а след него - в посока моста „Чавдар“, бул. „Дондуков“ продължава с изпълнена изцяло асфалтова настилка, съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова.
В останалите европейски държави общинарите запазват паважната настилка на по-малки улици и пешеходни зони, за да се запази облика на града, но по улиците, по които има натоварено движение, паважната настилка се сменя с асфалтова, припомни Фандъкова.
Следващата седмица ще има заседание на специализирания експертен съвет към Министерство на културата и тогава ще стане ясно дали бул. "Дондуков", в участъка от ул. "Раковски" до бул. "В. Левски", ще бъде с асфалт или с павета.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..