Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да градим София като град на знанието без отлагане

Българската столица може да привлече посетители със стратегия - с какво иска да стане известна пред света, съветва д-р Андреас Бранднер

Конференцията „София - град на знанието“, която е под патронажа на Столичната община, показва колко голяма е нуждата от дигитализация и креативно използване на новите технологии в контекста на променящата се глобална икономика. Събитието е насочено най-вече към бизнеса и младите хора, които вярват, че новите технологии са изключително важни за бъдещето. Във форума участват уважавани лектори - експерти от различни европейски държави, които показват добрите практики на западните градове и дават идеи как те могат да се приложат и в София. Програмата на конференцията включва множество семинари и дискусии, които имат за цел да насочат  интереса на  гражданите, бизнеса, научните, образователните институции и администрацията върху нуждата от използване на дигитални технологии. На срещите бяха дадени готови решения как иновативните технологии могат да бъдат използвани върху управлението и развитието на знанието в посока по-добър живот за гражданите. Според лекторите, важно за младите хора е да се насочат към новите технологии, да учат езици и да общуват със света, да бъдат гъвкави в решенията си, да мислят глобално и да прилагат знанията и уменията си в собствения си град.

За някои хора в концепцията е само образованието, за други е дигитализацията, а за трети е свързана с иновации и модерни технологии. Те всички са прави, но най-важното нещо е всички тези отрасли да се съчетаят в едно и да работят заедно – отбеляза пред Радио София д-р Андреас Бранднер, главен директор на Knowledge Management Associates, международна организация, която разпространява знанието сред обществата. - Познанието е ресурс, който можете да откриете навсякъде в обществото, във всички сектори - здравеопазване, енергия, индустрия. Ако София иска да стане „град на знанието“ ще трябва да изгради връзки, да създаде стратегия и интеграционни програми. Не могат да се копират и приложат едно към едно концепциите от останалите „градове на знанието“. Не бива да чакаме бъдещето, а да започнем да го градим сега. Въпросът е с какъв профил София може да привлече посетители, с какво ще стане известна пред света.

Чуйте повече по темата в интервюто на Луиза Лазарова с д-р Андреас Бранднер.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35

При ЕЛКА "Мореплавателят"

Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..

публикувано на 28.12.24 в 10:21

Чат с BG GPT

Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.

публикувано на 28.12.24 в 10:00

Какви са рисковете в планината през зимата?

Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..

публикувано на 27.12.24 в 18:25