Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да градим София като град на знанието без отлагане

Българската столица може да привлече посетители със стратегия - с какво иска да стане известна пред света, съветва д-р Андреас Бранднер

Конференцията „София - град на знанието“, която е под патронажа на Столичната община, показва колко голяма е нуждата от дигитализация и креативно използване на новите технологии в контекста на променящата се глобална икономика. Събитието е насочено най-вече към бизнеса и младите хора, които вярват, че новите технологии са изключително важни за бъдещето. Във форума участват уважавани лектори - експерти от различни европейски държави, които показват добрите практики на западните градове и дават идеи как те могат да се приложат и в София. Програмата на конференцията включва множество семинари и дискусии, които имат за цел да насочат  интереса на  гражданите, бизнеса, научните, образователните институции и администрацията върху нуждата от използване на дигитални технологии. На срещите бяха дадени готови решения как иновативните технологии могат да бъдат използвани върху управлението и развитието на знанието в посока по-добър живот за гражданите. Според лекторите, важно за младите хора е да се насочат към новите технологии, да учат езици и да общуват със света, да бъдат гъвкави в решенията си, да мислят глобално и да прилагат знанията и уменията си в собствения си град.

За някои хора в концепцията е само образованието, за други е дигитализацията, а за трети е свързана с иновации и модерни технологии. Те всички са прави, но най-важното нещо е всички тези отрасли да се съчетаят в едно и да работят заедно – отбеляза пред Радио София д-р Андреас Бранднер, главен директор на Knowledge Management Associates, международна организация, която разпространява знанието сред обществата. - Познанието е ресурс, който можете да откриете навсякъде в обществото, във всички сектори - здравеопазване, енергия, индустрия. Ако София иска да стане „град на знанието“ ще трябва да изгради връзки, да създаде стратегия и интеграционни програми. Не могат да се копират и приложат едно към едно концепциите от останалите „градове на знанието“. Не бива да чакаме бъдещето, а да започнем да го градим сега. Въпросът е с какъв профил София може да привлече посетители, с какво ще стане известна пред света.

Чуйте повече по темата в интервюто на Луиза Лазарова с д-р Андреас Бранднер.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудесно време за забавления

Ема Паунова за семейния ден на Витоша: "Днес е второто поредно издание на "Витоша фемили дей" - в планината е прохладно, тихо и чудесно. Организираме семейни дни с отборни игри и предизвикателства. Идеята е да имаме минимум пет такива събития на сезон и накрая да определим годишните шампиони. Следващото събитие е следващата събота малко по-високо...

публикувано на 20.07.24 в 09:55
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18