Всичко започва от личния повод, когато Ренета и мъжът ѝ решават да направят традиционна българска сватба с народни носии и обичаи в село Боженци, област Самоков. След сватбеното тържество, те решават да помогнат и на други млади хора да изпитат емоцията от спазването на изконните родни традиции и обичаи.
Най-вече, това което ни мотивира да продължим да се занимаваме и след това с пресъздаването на българските традиции и обичаи е откликът на нашите гости, тези 90 човека, които също бяха облечени в народни носии, признава Ренета.
Всъщност преди да се направи даден обичай, сватба, кръщене или друг ритуал, тя и останалите членове на сдружението, извършват сериозна изследователска дейност като се допитват до етнографски източници, с историческите музеи и местните възрастни жители.
Червеното було е типично за българските сватби. Червеното було е било плътно, не е било от тюл или нещо, което тя да вижда. Булката не вижда, но нея я и виждат. И това е един момент, в който тя е в преход, защото тя нито вече е мома, нито е женена и това е чисто емоционално труден момент за нея. Така тя се предпазва да не виждат нейната емоция, а от друга страна се предпазва от начините и помислите, по който други могат да разсъждават към нея в този момент, обяснява тя.
Това лято от сдружението са организирали, т.нар. “межо” в село Манастир в Родопите. Межо вид взаимопомощ на село, нещо подобно на седянката, но разликата е, че на седянка всеки отива със своята си работа, а на межо отиват да помогната на конкретния човек, заради когото отиват, разказва Ренета.
След експеримента, в който доброволците от града цепят дърва, събират сено, помагат за реставрирането на музея в селото и всеки помага кой с каквото може, и хората от селото, и участниците в експеримента остават много доволни.
От сдружение “Нишан“ имат идея да направят календар с всички фоклорни събития, които се случват на територията на България, като в него се включват не само популярните като фестивал на народната носия в Жеравна или Роженския събор на гайдите, а и не толкова популярни събори, които се случват в малките села и хората не знаят за тях.
Целяит разговор на Ренета Георгиева с Олга Добрева можете да чуете в звуковия файл.
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..
Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..
На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..
До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..
След церемония по награждаване на 8 февруари станаха ясни фаворитите на журито и на публиката от 54-тото издание на Международния кинофестивал в Ротердам. "Беше обявен носителят на наградата "Тигър" . Това е филмът на режисьора Игор Безинович "Fiume o morte" ("Река или смърт") с копродуценти от Хърватия, Италия и Словения . Този филм може..
"Имало едно време един стар майстор, който правел кукли. Правел той куклите, учел ги да танцуват и да пеят…" – така започва историята си Татко Карло пред малкия Буратино. С този майстор и неговите кукли ще ви срещне най-новият куклен спектакъл – "Буратино" от Алексей Толстой по драматизацията и режисурата на Славчо Маленов. "Ние, както сме..