В проучването на свободата на словото у нас са участвали 200 журналисти от цялата страна, то е национално, но не е представително, обясняват от Асоциацията на европейските журналисти. Изследването е анонимно, в него са участвали представители на всякакви медии - елктронни, печатни, интернет; обществени, национални регионални, частни.
Установените резултати обаче са показателни за медийната среда у нас. 42,4% от анкетираните оценяват свободата на словото в България като лоша, а 27,8 на сто смятат, че тя е „много лоша“. Едва 4,5 % определят свободата на словото у нас като добра. Друга обезпокоителна тендеция е оказването на натиск върху журналисти. Близо 70 на сто от запитаните признават, че са били свидетели на оказване на натиск върху свой колега, през послдените 10 години. Вътрешният натиск и самоцензурирането са честите форми на ограничаване на свободата на словото.
В изследването на Фондация „Медийна демокрация“ за състоянието на професията на журналиста у нас са участвали 30 респонденти от цялата страна. За съжаление и тук новините не са добри. Освен натискът, който са принудени да търпят, проучването сочи, че заплатите на журналистите често са под средната за страната, работната седмица обикновено надхвърля 40 часа, а един от трима колеги работи над 50 часа седмично. Лошите условия на труд и стресът, който понясят журналистите, водят до различни заболявания.
Политиците са част от икономическите субекти, рекламодателите, дори и рекламните отдели, които през годините си сменят първото място за оказване на натиск върху журналистите. Просто тази година участниците в онлайн запиването се групираха най-голям процент от отговорите, че най-голям натиск оказват политическите субекти върху работата на медиите. Дали са политически или корпоративни субекти, дали са собственици на медии, те стоят на входа и на изхода на информацията и оакзват влияние върху журналистите, казват за какво да се пише и как да се пише, обяснява д-р Илия Вълков, член на АЕЖ-България.
Като пример за такова явление д-р Вълков даде случая с Антон Тодоров, който си позволи да заплаши в ефир водещия на една от телевизиите у нас.
За да се намали неблагоприятният натиск върху медиите е необходимо да се вземат редица мерки. Да се търсят алтернативни начини за финансиране на медиите, да се ограничава монополизирането на медийния пазар, така че да има простарнство на алтернатиони медии, да се работи за увеличаване на плуразлизма на собствеността на българските медии, да се създат по-добри условия за финансиране на регионалните медии, които са най-засегнати от тези проблеми, коментира доц. Орлин Спасов - преподвател по журналистика в Софийския университет и изпълнителен дирктор на Фондация „Медийна демокрация“.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..