Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Европейската седмица за безопасност и здраве при работа

Строителството - най-рисковият сектор за работниците у нас

Снимка: Георги Корнейков, БНР

След края на летния сезон Главната инспекция по труда подсилва проверяващите екипи в София и София област с още инспектори от страната за извършване на проверки в строителството. Причина са увеличените строително-монтажни дейности в столицата преди зимата, включително и по Националната програма за саниране на жилищни сгради.

За първите девет месеца на годината инспекторите по труда са засекли над 18 600 нарушения, две трети от които са в строителството. Въпреки засиления контрол в сектора, той продължава да бъде рисков както по отношение на безопасността, така и по отношение спазването на работното време и почивките. Пред Радио София Дина Христова от Главната инспекция по труда посочи, че секторът е основен приоритет на инспекцията:

 "Това, което правим в момента, е да се опитаме да хванем края на активния строителен сезон, защото, когато се бърза за изпълнение на дадени поръчки, се създават допълнителни рискове за живота и здравето на работниците, пренебрегват се определени правила. Затова решихме в последните топли дни допълнително да концентрираме ресурс за проверки в строителството. Те се правят в цялата страна, но в София има много по-голям обем строителни работи и от областите с по-малко строителни обекти се пренасочи ресурс, за да се подпомогнат колегите в София".

По думите на Дина Христова, самите работници нямат инстинкт да се самосъхраняват - не използват предпазни средства, работят на необезопасени обекти.

"Покрай програмата за санирането често установяваме не добре обезопасени скелета, използва се стар тръбен тип скелета, които нямат стълби за преминаване от ниво на ниво, а има наредба, която изисква да има такъв подход и би трябвало той да бъде изграден".

Повечето сигнали, подадени от работниците обаче не са свързани с безопасността, а със спазването на работното време и регламентираните почивки, посочи още експертът.  Често обаче самите работници, ако са от провинцията, желаят да работят с удължено работно време, за да имат повече почивни дни след това.
 
От началото на годината инспекторите по труда са издали близо 200 акта за спиране на дейността на обекти, машини или съоръжения, които застрашават живота и здравето на работниците. Заради неспазване на правилата за безопасност или липса на правоспособност са отстранени 11 работници.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57