"Това, което правим в момента, е да се опитаме да хванем края на активния строителен сезон, защото, когато се бърза за изпълнение на дадени поръчки, се създават допълнителни рискове за живота и здравето на работниците, пренебрегват се определени правила. Затова решихме в последните топли дни допълнително да концентрираме ресурс за проверки в строителството. Те се правят в цялата страна, но в София има много по-голям обем строителни работи и от областите с по-малко строителни обекти се пренасочи ресурс, за да се подпомогнат колегите в София".
По думите на Дина Христова, самите работници нямат инстинкт да се самосъхраняват - не използват предпазни средства, работят на необезопасени обекти.
"Покрай програмата за санирането често установяваме не добре обезопасени скелета, използва се стар тръбен тип скелета, които нямат стълби за преминаване от ниво на ниво, а има наредба, която изисква да има такъв подход и би трябвало той да бъде изграден".
Повечето сигнали, подадени от работниците обаче не са свързани с безопасността, а със спазването на работното време и регламентираните почивки, посочи още експертът. Често обаче самите работници, ако са от провинцията, желаят да работят с удължено работно време, за да имат повече почивни дни след това.
От началото на годината инспекторите по труда са издали близо 200 акта за спиране на дейността на обекти, машини или съоръжения, които застрашават живота и здравето на работниците. Заради неспазване на правилата за безопасност или липса на правоспособност са отстранени 11 работници.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..