"Това, което правим в момента, е да се опитаме да хванем края на активния строителен сезон, защото, когато се бърза за изпълнение на дадени поръчки, се създават допълнителни рискове за живота и здравето на работниците, пренебрегват се определени правила. Затова решихме в последните топли дни допълнително да концентрираме ресурс за проверки в строителството. Те се правят в цялата страна, но в София има много по-голям обем строителни работи и от областите с по-малко строителни обекти се пренасочи ресурс, за да се подпомогнат колегите в София".
По думите на Дина Христова, самите работници нямат инстинкт да се самосъхраняват - не използват предпазни средства, работят на необезопасени обекти.
"Покрай програмата за санирането често установяваме не добре обезопасени скелета, използва се стар тръбен тип скелета, които нямат стълби за преминаване от ниво на ниво, а има наредба, която изисква да има такъв подход и би трябвало той да бъде изграден".
Повечето сигнали, подадени от работниците обаче не са свързани с безопасността, а със спазването на работното време и регламентираните почивки, посочи още експертът. Често обаче самите работници, ако са от провинцията, желаят да работят с удължено работно време, за да имат повече почивни дни след това.
От началото на годината инспекторите по труда са издали близо 200 акта за спиране на дейността на обекти, машини или съоръжения, които застрашават живота и здравето на работниците. Заради неспазване на правилата за безопасност или липса на правоспособност са отстранени 11 работници.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..