Така нар. „Бронзова къща“ с височина от 14 метра ще се издигне на мястото на разрушения мавзолей на Георги Димитров или пред сградата на Националната художествена галерия. Хрельовата кула в Рилския манастир, елементи от Патриаршеската катедрала и от родната къща на скулптора Пламен Деянов в Арбанаси "влизат" в скулптурата, като инсталацията тежи около 70 тона и ще се разгърне на площ около 50 квадратни метра.
Произведението на изкуството е подарък за България от Австрия за предстоящото председателство на Съвета на ЕС. През 2018 година двете страни ще си поделят председателството, като именно за срок от 1 година, столицата ще приюти „Бронзовата къща“. Заместник-посланикът на Австрия у нас Томас Щьолц заяви, че по този начин ще се отбележи и европейската година на културното наследство, като се надява в пространството около временния паметник да има концерти и изложби.
Несъгласие с паметника изразиха съветниците от групата на „БСП - Лява България“ в Столичния общински съвет. Те смятат, че в доклада за поставянето на „Бронзовата къща“ има неточности и неясноти. „Не се знае дали това е инсталация или функционално-архитектурна сграда“, посочи Милка Христова от групата и зам.-председател на общинския съвет.
Христова отбеляза също, че авторът на проекта Пламен Деянов е предлагал „Бронзовата къща“ да бъде монтирана първоначално във Велико Търново, но общинският съвет е отказал, тъй като инсталацията не се е вписвала в културно-историческата същност на града. От „БСП - Лява България“ заявиха също, че не е ясно каква е финансова рамка за проекта - колко ще струва застраховката, осветлението и демонтажа.
Малина Едрева допълни, че предстои работна група да изчисли конкретните финансови параметри за проекта, но по груби сметки осветлението за „Бронзовата къща“ ще струва около 15 лв. на ден. Тя каза също, че през следващата година ще стане ясно какво ще се случи с мястото около бившия мавзолей, след като започне процедурата за обновяване на т.нар.„трета зона“ в централната градска част на столицата.
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..