Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Марина Иванова за грижата за дивите и бездомни животни:

Над 700 пострадали бездомни животни спасени от "Четири лапи" през 2017 г.

Снимка: Фондация "Четири лапи"
Двоен ръст на пострадали бездомни животни в София, за които е потърсена помощ от фондация "Четири лапи", отчитат от организацията през тази година. Над 700 са сигналите, подадени от различни столични райони само до края на ноември, посочи пред Радио София директорът на фондация "Четири лапи" за България д-р Марина Иванова:

"За съжаление са много. За последната година отчитаме почти двоен ръст на животните, които са били блъснати или наранени по някакъв начин и са дошли в клиниката ни - 727 до края на ноември. За сравнение през миналата година са били 395".

През клиниката на фондацията в София са минали близо 4000 безстопанствени кучета и котки, по-голямата част за кастрация:

"През последните години се увеличава броят на котките... Получаваме много сигнали от всички райони на София, но те са толкова много, че няма как самостоятелно се справим с това. Също така е имало и животни само за ваксина - малки кучета и котки. От началото на тази година от всички тези животни сме намерили дом на 65".


Освен дейностите за овладяване на популацията на бездомните животни, Фондация "Четири лапи" участва в няколко спасителни акции на диви животни в конфликтни точки в света през тази година - извеждане на мечка и лъв от зоологическата градина в Мосул, на животни от увеселителен парк в Алепо, но и на животни, бедстващи в бивша зоологическа градина в Разград. В края на ноември до столицата беше транспортиран 3-годишният лъв Асен, за който се грижат специалистите в Столичната зоологическа градина. Освен него, в столицата са транспортирани и две малки лъвчета, родени в началото на септември:

Снимка"Фондация "Четири лапи" се намеси, за да окаже съдействие на община Разград за намиране на постоянно и най-подходящо решение за всички лъвове, или по-голямата част от тях, защото по сключено споразумение с кмета, ние поехме ангажимент да намерим подходящо настаняване за пет от животните - двете малки лъвчета, а също и за  3-годишния лъв Асен, който беше в изключително тежко състояние и е настанен в Столичния зоопарк, където специалисти се грижат за подобряване на състоянието му с медикаменти и специална хранителна диета. Поехме ангажимент да се погрижим и за двойката най-възрастни лъвове, за всички се търси настаняване в някое от убежищата на фондация "Четири лапи" в света".

За професията ветеринарен лекар д-р Марина Иванова сподели:

Д-р Марина Иванова"Човек не може да стане лекар насила - било то ветеринарен или хуманен. Това е професия, към трябва отговорно да се избира, защото ветеринарната медицина е изключително  разнообразна като дейност и предлага възможност за реализация в различни сфери. Освен лекуване на животни, ние сме специалистите, които можем да предотвратим избухване на заболявания, опасни и за хора, и за животни..."

Още за спасителната акция и за грижата за бездомните животни - чуйте звуковия файл!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29