В предаването "Контрасти" ви припомнихме две важни теми - разговорите с психолога Елена Николова за конфликта между поколенията и с нейния колега Андрей Мреницов ще говорим за измеренията на щастието, както и за две от най-разпространените зависимости - алкохолната и наркотичната.
Всяко поколение има своите преценки за морал, нравственост, естетика и религиозност. Базирайки се на своя опит, възрастните смятат своите ценности за „обективни“,а младите възприемат себе си като носители на новото. И двете групи считат своята позиция за правилната, изтъква Елена Николова. Нормално е родителите да искат да предадат знанията си на своите деца, да искат да ги предпазят от трудности в живота. За да постигнат това обаче, нерядко налагат забрани и ограничения за типа поведение, начина на обличане, и дори приятелствата. Започват да налагат своите възгледи. Именно това в повечето случаи, продуцира конфликти,споделя психологът.
Андрей Мреницов е категоричен, че щастието спада към света на идеите на човека. То никога не може да бъде нещо опредметено. Няма зависимост, че ако днес сме щастливи, това трябва да продължи и утре и в другиден. Ако щастието е привнесено отвън, то е временно и изчезва бързо. За да е устойчиво, то трябва да произлиза от самия човек. Специалистът отбелязва също, че в основата на зависимостите винаги лежат емоциите. Зависими са хора, които не са научени да разчитат на себе си , от което произлиза и невъзможността им да се справят с трудни ситуации. Така постепенно започва и бягството от действителността. А това бягство се реализира, чрез употребата на алкохол и наркотици.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..