Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Динела Кайтазка, експерт от Държавна агенция „Електронно управление“:

Актът за киберсигурност е революционен за ЕС

Снимка: pixabay.com

Тази седмица нашата „Радиоприемница“ е дигитална, в унисон с контекста на един от важните приоритети на Българското европредседателство: „Цифровата икономика и уменията на бъдещето“. Електронните комуникации, единният цифров пазар, авторските права, електронната неприкосновеност и киберсигурността са част от въпросите на дневен ред през следващите шест месеца. Дигиталните и цифровите умения вече са важна част от живота и работата на всеки от нас, те са навсякъде и трябва да знаем и можем да ги използваме пълноценно и разумно, с оглед на нашата безопасност и сигурност.

В този контекст, под патронажа на еврокомисаря ни Мария Габриел, по време на цялото Българско европредседателство ще тече и Националната кампанията на Държавната агенция „Електронно управление“ - „Няма да ме хакнат“. Наши събеседници във връзка с темата за киберсигурността, работата и отговорността на ДАЕУ по време на Българското европредседателство, бяха директорът на Дирекция „Мрежова и информационна сигурност“ в Агенцията - Васил Грънчаров и експертът от отдел „Международно сътрудничество и европейска координация“ - Динела Кайтазка.

Европейското председателство е много тежък ангажимент и предизвикателство за администрацията на всяка една държава. Това е отговорност, свързана с огромна организация и логистичен ресурс. Същинската работа пък е свързана с преговорите по законодателни предложения. Трябва да търсим баланс между стремленията и исканията на всички държави-членки, да предложим такъв текст за всички законодателни предложения, с който те да се съгласят и да придвижим напред законодателството.

Това е една отговорна роля и в тази връзка Държавна агенция “Електронно управление“ в следващите 6 месеца е нагърбена със задачата да председателства работен орган към Съвета на ЕС по кибер въпроси. Бих казала, че в него сега разглеждаме такова досие, т.е. такова законодателно предложение, което може да се счете революционно за Съюза – това е Актът за киберсигурност, посочи Динела Кайтазка.

По принцип в европейското законодателство няма толкова тежко законодателство в тази сфера и сега по този начин Евросъюзът показва колко важна е ролята на киберсигурността за изграждане на платформа и сигурност у гражданите, за да можем да имаме един реално функциониращ цифров пазар. Това, което г-жа Паси спомена в "Радиоприемница", относно възможността съвсем скоро да пазаруваме от Швеция, Дания, от Германия, без абсолютно никакви пречки - това е така, това ще стане. Сега има такива пречки, но когато стане, е важно гражданите да бъдат кибер сигурни, кибер защитени. Разбира се, ние не можем да дадем 100% гаранция за това, но трябва да покажем на европейските граждани, че се стремим с всички възможни усилия да го направим и това е революционното.

Стана ясно и че на 26 март ДАЕУ, съвместно с Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията организира конференция „Кибер предизвикателства“, а темата ще бъде за това как Европа може да отговори колективно при кибер-криза.

Динела Кайтазка даде за пример вирусът „Wanna cry”, който удари повече от една държава-членка, но засега Европа няма механизъм за колективен отговор на подобна заплаха.

Но от септември 2017 година ЕК излезе с препоръка за такъв механизъм и ние в нашата конференция ще съсредоточим усилията си да говорим с нашите европартньори на тази тема. В контекста на Българското председателство ДАЕУ ще води преговори по тази препоръка. Също така организираме и официална среща на екипите за реакция при компютърни инциденти CERT, допълни Динела Кайтазка.

Относно CERT(computer emergency response team - център за действие при инциденти), Васил Грънчаров поясни, че българският център е създаден със Закона за електронно управление и нашият екип изпълнява функцията на национален CERT. Създаден е и действа в съответствие с методическите указания на Агенцията на ЕС за мрежова и информационна сигурност, а също и с други регламентирани документи в рамките на ЕС.

В държавите-членки на ЕС по данни от декември 2017 година съществуват над 300 екипа. Те са няколко типа – национални и правителствени, като при държавите с по-скромни възможности обикновено единият екип изпълнява функциите и на другия, както е в нашия случай, посочи Васил Грънчаров. От тази гледна точна спокойно може да бъде класифициран, съгласно таксономията на Агенцията на ЕС за мрежова и информационна сигурност, като де факто национален. Накратко - функциите, които изпълнява са три големи групи – едните задачи са свързани с проактивни  дейности, едните с реактивни дейности, а третите - с управление на качеството на сигурността.

Още по темата - вижте във видеото.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коклюшът е опасен за живота само при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35