Алтернативата се казва БСП, категоричен е той и добави: Ние досега като една сериозна опозиция доказахме, че ние имаме готовност да управляваме страната. Това дали ще сме с някой зависи от българските избиратели, но БСП предлага конкретна алтернатива. Считаме, че в момента няма стабилност. Толкова много протести на най-различни съсловни организации, на които им се запушват устите с желаните от тях суми, по никакъв начин няма да ни доведе до стабилност в българското общество. Този начин на правене на политика искаме да го променим, защото е вреден.
Самият факт, че ще има вот по темата корупция считам, че е достатъчен, тъй като за първи път български парламент ще дебатира за сваляне на правителство заради корупция. Това е закъснял процес. Тук става въпрос за корумпирана самата държава, в частност и на общините.
Стойнев посочи конкретен пример: Ние заявихме по повод едни засекретени документи, които касаят Министерството на финансите и в частност система БАЦИС, която касае акцизните стоки, в частност горивата, която е манипулируема. Говорим за ресурс от близо 1 млрд. лв. годишно, изчезват. Тези документи искаме да бъдат разсекретени, така че обществото да знае какво се случва. Ако тези документи бъдат разсекретени и стане този дебат, считам, че правителството пада още от утре.
Това, че имаме Европредседателство не означава, че трябва да замитаме боклука под килима или че едва ли не се излага страната, категоричен бе още зам.-председателят на БСП.
Депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова каза от своя страна:
Може би този митичен вот и техните мотиви днес все пак ще стане известен. Надявам се г-н Стойнев поне да ги знае, защото напоследък често, въпреки че БСП твърдят, че са алтернатива, май някой друг им пише документите и в съвсем тесен кръг взема решенията. Самият факт, че Националният съвет на БСП не знае какви ще бъдат мотивите за вота, мисля, че е показателен. Трябва да се замислим дали е математически възможно да се случи и този вот да бъде успешен. На всички е ясно, че той няма да бъде успешен. Дали и от кога има корупционни практики – мисля, че примерите за Хасково, оградата, НДК не са съвсем удачни, защото всички материали по тях са предоставени на прокуратурата и ако тя открие данни и обстоятелства за наличие на престъпление, то тя е органът, който предприема действия, а не БСП.
Атанасова подчерта, че БСП не желае антикорупционен закон. Според нея именно този закон е правилната стъпка, въпреки всички критики.
Разговора чуйте от звуковия файл.