Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все повече проблеми сe трупат около приема в първи клас

Ново недоволство и разгорещени дискусии назряват в интернет пространството – в различни групи в социалните мрежи и форуми, след като изтече срокът за прием на писмени становища по проекта на Система за прием на ученици в първи клас в общинските училища на територията на Столична община.  Някои социални критерии за прием на деца в първи клас бяха определени за дискриминационни и Общинския съвет получи двумесечен срок да напише мерки за равен достъп до образование за всички деца, пише БГНЕС. 

В мотивите на проекта е записано, че ще се въведат ясни правила за прием във всички общински училища – на територията на Столична община те са 158. Системата трябва да въведе единни и недискриминационни критерии, като стремежът е да се избегне концентрирането на ученици само в определени училища и наличие на свободни места в други, като ефективно се усвои наличния на СО сграден фонд.

Според новите правила децата се разделят в четири групи според постоянен и настоящ адрес. Ще се взема предвид адреса, на който е регистрирано детето, а не родителя. Така едно дете няма да кандидатства и с адрес на майката и с този на бащата, което води до дискриминация на деца със самотни родители например. Проблемът е, че адресната регистрация на детето не се променя автоматично с подмяна на адресната регистрация на майката, а се променя при поискване.

Отпадат действалите досега допълнителни критерии за месторабота на родителя в района на училището както и критериите, въведени от самите училища като родители държавни служители или лекари в общински болници.

В правилата за прием в първи клас в София се определят и прилежащите райони на училищата. Сега те са очертани така че в тях да попадат най-близките улици, независимо дали са в друг административен район. Така се цели да се избегнат парадоксите на живеещи до училището деца, които биват „прередени”, защото се водят в друг район.Предложенията обаче отново срещат недоволството на столичани, които ги определят като дискриминиращи и ограничаващи конституционното право на всяко дете за достъп до образование, тъй като системата ще дава достъп до определени училища само на живеещите в близост до него, а в София не всички училища са добри.

В сайта на Столичната община са публикувани вече десетки становища на граждани, които поставят редица въпроси и описват случаи от практиката, при които критериите се оказват неподходящи. Дори при изискването за 3-годишна уседналост се получават доста странични затрудения, като това, че може родителите на едно дете да са закупили ново жилище в определен район в последните една или две години. Едно от предложенията на родители еда се включи клауза, ск която може с документ да се докаже закупуване на имот през последните 3 години. Десетки също са предложенията конкретен прилежащ район на обхваща повече от едно училище.

Като цяло родителите настояват да не се прилага като водещ критерий изкуствено приложеното и крайно субективно райониране, а да се взима под внимание административния район, в който семейството е регистрирано, живее и плаща данъци. Това не би било в разрез с предложението децата да посещават кварталното училище, а в същото време, все пак хората ще имат избор и ще се спрат на най-подходящото учебно заведение с оглед на местоживеене, месторабота, удобен градски транспорт, брат или сестра, които учат в същото училище.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30

Националната галерия обучава безплатно деца, младежи и семейства за приобщаване към визуалните изкуства

Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..

публикувано на 04.11.24 в 15:06