Точно преди 30 години пък (през 1988 г.) беше лятната Олимпиада в Сеул – първата в историята, в която олимпийските и параолимпийските игри се провеждат на едно и също място, на едни и същи съоръжения. И сега един и същи екип отговаря и за двете събития (параолимпйските игри започват точно месец по-късно, на 9 март).
Те и двете са еднакво важни за нас – оттук започва разговорът ни с Жихай Лий, която ръководи отдела за връзки с чуждестранните медии. Енергична, атрактивна, с чудесен английски, тя ни разказа за екипа от доброволци (избрани са 20389 човека от 145 държави и от 92 000 кандидати), наречен "Passion crew"; за пътя на олимпийския огън, който е точно 2018 километра и е носен от 7500 човека; за двата олимпийски „ринга“ - розовия планински (снежните спортове) и морския син (ледените пързалки).
В това отношение ПьонгЧанг е уникален, защото планина и море се намират на 30 минути разстояние (благодарение на специално достроената и оптимизирана инфраструктура, по която месец и половина преди началото на игрите – когато ние бяхме там, все още се работеше усилено и новите свръхбързи влакови линии още не бяха пуснати). Две са и летищата, които са „вратите“ към ПьонгЧанг – "Инчеон" (международното летище на Сеул, което всяка година е в Топ 3 на най-добрите летища в света), както и по-близкото до мястото на провеждане - "Янг-Янг".
"Passion.Connected" е слоганът на игрите. Както и "Happy 700 PyongChang", тъй като това е надморската височина на курортите в района, който и преди да спечели олимпийските игри, е бил предпочитано място за зимни спортове и отдих за корейците.
Иначе 3000 са международните журналисти, квотата е абсолютно запълнена отдавна, а пресцентърът е изключително модерен, с роботи, които ни посрещат и предоставят информация и насоки. Естествено, високите технологии са една от емблемите на Южна Корея. Това е държавата, в която телефоните са повече от нейните жители. Много е вложено в тези олимпийски игри, включително и в подготовката на спортистите (сред които има и немалко натурализирани), като целта, която си поставят домакините, е място в Топ 4 в класирането по медали. Съвсем скоро ще разберем колко е реалистично това.
Иначе това, което вече е ясно - че това ще бъдат може би най-студените игри. Ниски температури, гарнирани със силен вятър (който ние усетихме и през декември), правят атмосферата съвсем, ама съвсем ледена.
Чуйте всичко, което разказа за Радио София Жихай Лий, а утре очаквайте подробности за стадиона, построен специално за церемонията по откриването.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..