Колкото до това, къде се чувства по-сигурен: на сцената - като актьор и певец или като режисьор, Александър Мутафчийски отговаря с усмивка: Гледам на двете неща по различен начин. И двете са много творчески, и при двете трябва да мислиш. Като актьор по-скоро се съобразяваш с това, което ти подсказва режисьорът или диригентът. Докато режисьорската работа е доста по-интересна, защото ти трябва да измислиш всичко това. Подсказва ти го единствено авторът, като погледнеш текста или нотите, да разгадаеш някакъв код, т.е. да намериш идеята, философията на спектакъла. Да можеш да я обясниш на колегите си, на трупата, за да може тази идея да достигне чрез тях до публиката.
Александър Мутафчийски е благодарен за това, което през изминалите двайсет години е получил като солист на Музикалния театър - най-хубавите субретни (комедийни) роли, както и прекрасни роли в мюзикъла. Като режисьор, обаче, той е категоричен, че може да изрази неща, които като актьор не може. Не обичам да стоя на едно място. Трябваше да направя една крачка напред.
Какво още каза той пред Даниела Бенишева - чуйте в звуковия файл.
***
Преди 100 години - на 10 февруари 1918 г., в театър "Одеон" в София е представена премиерата на оперетата "Маркиз Бонели" от Делингер. Така трупата на Ангел Сладкаров, бивш солист на Шуменската оперетна дружба, поставя началото на професионалната оперета у нас.
Век по-късно - на 10 февруари 2018 г., Музикалният театър чества със специален концерт 100 години от първия оперетен спектакъл в България. Може би малцина знаят, че след 1918 г. до Втората световна война в България е имало девет частни оперетни театъра, които са били изцяло частна инициатива, без никаква помощ от държавата.
В концерта, посветен на 100-годишнината от началото на професионалния оперетен жанр, са включени откъси от емблематични оперети и мюзикъли, поставяни през годините на сцената на Музикалния театър. Сред тях са: "Царицата на чардаша", "Веселата вдовица", "Цигански барон", както и "Котки", "Целуни ме, Кейт", "Българи от старо време". Режисьор на концерт-спектакъла е проф. Светозар Донев, а негов асистент е любимият на публиката Александър Мутафчийски.
Младият талант Мария Спасова гостува в сутрешния блок на БНР-Радио София с новата си песен "Ела с мен" . Това е нейният втори сингъл след "Сънища" (2024). Завършила е журналистика, но пее от много малка – във вокални групи, хорове, фолклор, и явно любовта към музиката е надделяла. "Пяла съм рок и поп, но най-много ме влече джаза",..
Протест под надслов: "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" блокира излизането на превозните средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии на софийския обществен транспорт тази сутрин. Редовно работи само метрото. София осъмна без градски транспорт Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна..
Във връзка с подмяна на спирателен кран по ул. "Илиянско шосе", Промишлена зона Илиянци , от "Софийска вода" предупреждават, че на 14 май се налага спиране на водоподаването от 09:00 до 21:00 часа в района на: кв. "Илиянци", кв. "Требич", с. Мировяне. Монтаж на спирателен кран по ул. „Любомир Пипков“, в.з. Киноцентъра налага..
Днес над много райони облачността временно ще намалее, но сутринта на места в низините ще има краткотрайна мъгла, а по високите полета и в североизточните райони ще има условия за слана. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност . Главно в Югозападна България, около Стара планина и в североизточните райони ще има..
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..