Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Композиторът Пенка Кунева:

Музиката добавя емоционална дълбочина към идеите и историите

На 14 март в зала "България" ще се проведе „The World Of Video Game Music“ – един дългоочакван мултимедиен концерт с музика от компютърни игри. Диригент е Ейми Андерсън, гост-диригент Нийл Акрий, а ние днес избрахме да ви срещнем с един от гост-композиторите - Пенка Кунева, която е и автор на музиката на филма „Ага“, закрил фестивала „Берлинале“.

Пенка Кунева всъщност живее и твори от дълги години в Холивуд, където създава музика за филми, компютърни игри и телевизия. Съвсем скоро тя издаде и своя концептуален албум „Жената астронавт“ (The Women Astronaut), който получи „Hollywood Music in Media Award“ изключително престижна награда за музикално творчество.

„Хванахме“ я в момент, в който започва да подрежда творческите си планове за годината и слуша музика за вдъхновение.

Аз работя винаги с хора и с техните идеи. Дали ще е филм или игра, моята музика добавя емоционална дълбочина към техните идеи. Затова най-важното в тези творчески колаборации и в работата с хора, е да чуя техните идеи, техните изисквания. Да се запозная с техния вкус. Винаги в началото питам – разкажете ми за идеите, за историята. Вторият въпрос е - каква музика ще пасне на вашата идея, каква музика ще резонира. И оттам-нататък се разплита един разговор, който се върти между идеи, музика, стилове, звук и оркестрация и така постепенно започва да се обосновава една по-ясна картина за това, какво те искат, какво очакват и какво трябва да им дам.

И това е един деликатен момент, защото винаги има много хора, които са свързани с този проект и винаги има някой, който води и неговият вкус е определящ, но после, когато вече са ми дадени тези насоки, започвам да композирам.

За разликата между композирането на музика за филми и за компютърни игри, Пенка Кунева ни разказа, че има два момента, които са малко по-различни.

Първо, музиката е малко по-специфична по отношение на тон, звук и аранжименти. Защото игрите използват своята музика, за да се разграничават една от друга. Всяка една игра трябва да има много специфични аранжименти и това е комбинация на инструменти и комбинация на звуци. И това е първото предизвикателството – да се намери точният звук, точният натюрел на тази партитура.

А другото е, че технически игрите са много по-сложни, защото има изисквания, които са технически и трябва да бъдат изпълнени абсолютно точно. Те са свързани с паметта на компютъра и с това, как се дава музиката. Защото музиката винаги ще бъде интерактивна – тя започва, свършва, има начало и край. Технически е по-сложно и композиторът трябва да слуша внимателно своите колеги и да разбере точно как музиката ще бъде използвана в играта.

Пенка Кунева е автор на музиката на „Принцът на Персия: Забравените пясъци“, част от поредица, започнала преди десетилетия, която ще чуем по време на концерта на 14 март.

Тази музика има източни влияния, има холивудски влияния, използва се оркестър и най-различни инструменти. Това е едната сюита, която ще се изпълни от играта, а другото, което ще чуем, е една носталгична пиеса, която се казва „Гората“ и е от моя концептуален албум „Жената астронавт“.

И още - за мястото на жените в изкуството, за изграждането на успешна кариера, за бъдещите проекти и за предстоящите срещу със студенти в София - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57