Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо две млади лекарки предпочетоха България пред Германия

д-р Кристина Чачева и д-р Марина Михова
Снимка: Божидар Янев
Пътят на българския лекар в наши дни, в България е труден, но славен. Ситуацията не винаги е това, което бихме искали, но се стремим да правим това, което е най-добро за нашите пациенти и за нас самите. Това заяви д-р Марина Михова от сектор “Пренатална медицина” към болница “Надежда” в предаването “Радиоприемница.

Младата лекарка разказа, че почти цялото ѝ обучение е преминало в България, но 7 месеца от специализацията си е изкарала в Германия. Изборът й да остане тук е, за да бъде близо до семейството си.

Д-р Кристина Чачева от “Пренатална медицина” към болница “Надежда” също е следвала в страната, но само половината от обучението си. Втората половина от следването ѝ е в Германия, където е взела две специалности и е практикувала, а от 2014 г. работи в България. В страна ни остава заради това, че тук се чувства по-щастлива.

Не е песен да се работи в Германия. Много се дава в Германия, за да живееш и да работиш там, признава тя. В сравнение с Германия обаче тук има по-малко уважение към лекарите, причината, според нея е заради обществената култура и манталитет, както и на нещата, които са се случили след 1989 г.

През 2016 г. двете лекарки правят уникална за страната ни вътреутробна операция на бебе, което е имало изливи в белия дроб. Бебета в такова състояние имат малък шанс за оцеляване, ако се родят така, затова решихме да сложим дренаж, за да излеем тази вода, която се намираше в плеврата и да му дадем шанс да се оправи да се чувства по-добре и да може да преживее след като се роди и това се случи. Имаше късмет това дете и е живо и здраво днес. Това е едно от малкото неща, които правим. Просто то стана публично известно, разказа д-р Чачева.

В момента в България нашата специалност "Акушерство и гинекология" все повече се феминизира. Логиката на жените, начинът им на мислене ги насочва към тази професия. Жените обичат да се раздават. По света това отдавна не е мъжка или женска професия. Има специалности, които изискват физическа сила, но техниката навлиза все повече в ежедневната медицинска работа, така че физическата сила не е нещо първостепенно. Да кажем, че към момента сме наравно, допълни д-р Михова.

Повече за двете лекарки - чуйте в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира кастрационна кампания за бездомни котки в столичния район "Средец"

Днес стартира вторият етап от съвместния проект между район "Средец" и фондация "Четири лапи" за кастриране на бездомни котки. Целта е да се намали популацията им по хуманен начин. Кампанията се провежда от 14 октомври до 1 ноември на територията на район "Средец", като животни от други райони на София ще бъдат допуснати само след..

публикувано на 14.10.24 в 09:17

Слънчево в понеделник, с температура в София около 20°

Днес ще бъде предимно слънчево. От запад на изток ще има временни увеличения на средната и висока облачност, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Горнотракийската низина и умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°, в София - около 20°. В планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана..

публикувано на 14.10.24 в 07:35
С Румяна Николова, Диана Шингарова, Елисавета и Цветан Стоянови

Банкя - готови за утрешния ден

Днес гостуваме на район Банкя и говорим за развитието на културата тук със зам.-кмета д-р  Александра Александрова : "Преди десетина години реших, че трябва да разполагаме с всички книги, издавани за Банкя, вече разполагаме с цялата литература. В това влизаха и броевете на в-к "Банки" от 1928-9. Отворих вестника и видях, че тогава цената ба билет..

публикувано на 13.10.24 в 12:05

Историята оживява - Историята на Американския колеж в София

Разказваме за корените на една от най-старите чуждестранни институции на Балканите. Това е Американският колеж в София.  Събеседници са Петя Иванова - директор “Комуникации” в Американския колеж в София и завеждащата Библиотека “Гипсън” към Колежа - Александра Александрова.  "Училището е създадено от американски мисионери и започва в Пловдив в..

публикувано на 12.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Модернизъм на малките 5 кьошета

Разговор с Теодор Караколев от Фондация “Български архитектурен модернизъм": "Когато свързваш една сграда с живота на хората в нея, тогава достигаш до повече сърца. Градската памет се губи по-бързо в София, където динамиката е по-голяма. И в онова време е било така. Истории има навсякъде, особено в централните квартали те се намират по-лесно, а..

публикувано на 12.10.24 в 15:00
Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Адресите на любовта - Любовта на Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Заради целувки във филмите подозират актрисата за връзка с Апостол Карамитев Любимата актриса на поколения българи, Гинка Станчева, остава вярна на съпруга си Пейчо Пейчев повече от половин век. Запознават се във Велинград като гимназисти. Двамата са там на курорт и младежът изминава по 14 км всеки ден, за да види любимата си. Тя кандидатства..

публикувано на 12.10.24 в 14:00
Цветомира Векова

На корейски нещата звучат малко по-различни

Нобеловата награда за литература за 2024 г.  е на южнокорейската писателка Хан Канг за нейната интензивна поетична проза, която се възправя срещу историческите травми и разкрива крехкостта на човешкия живот". Издавана у нас от „Ентусиаст“, в превод от Цветомира Векова: „Не се изненадах че е получила наградата, оценена е подобаващо...

публикувано на 12.10.24 в 11:56