Човек, който иска да работи, може да работи. Този, който милее за селото, може да даде всичко от себе си, каза кметът.
Село Мламолово съществува много отдавна, но няма точни сведения за първите заселници.В далечно минало, главно по време на древните траки и римско владичество, в старинното селище Мламолово са се намирали рудни находища от злато, което се е добивало с копаене или промиване.
Селото е активно, тук основният поминък на хората са мините в Бобовдол, но за съжаление в последните години мините се закриват поетапно. Ако наистина това, което се говори, че и ТЕЦ „Бобов дол“ и откритият рудник „Христо Ботев“ ще бъдат закрити, ние ставаме една пенсионерска община, изрази своето безпокойство дългогодишният местен управник.
Има млади хора в селото, над 86 души, голяма част от тях започнаха да пътуват към София, Кюстендил и Дупница, за да търсят работа, обясни Георги Александров.
Статистиката също не е обнадеждаваща в демографско отношение, за последните 5 години в с. Мламолово са родени 10 деца, а същевременно за последните 10 години са починали 207 души.
През 1971 г. постъпих като кмет, току що излязъл от казармата , бях най-младият кмет в страната, спомня си Георги Александров.
Приех тази работа с много голямо задоволство. Хората бяха по-други, много се работеше. Беше приета една програма, село Мламолово да стане образцово работещо селище и благодарение на активната намеса на населението беше изградено Читалище „Зора“, имахме училище, което за съжаление беше закрито, имахме детска градина“, каза Александров.
С намаляването на раждаемостта общината беше принудена да закрие училището и сега децата от село Мламолово посещават детските градини и училищата в Бобов дол, обясни кметът.
Все още има патриоти, които завършиха висше образование в София и в момента работят в Мина „Бобов дол“, в община Бобов дол, добави управникът.
Преди три години е сменен водопроводът на селото по европейски проект. В селото има двама арендатори, които обработват над 12 хил. дка площ със съвременна техника, също закупена по европейски проекти, разказа Георги Александров.
В едно село, в което има вода, има ток, има хляб, това означава, че проблемите са малки, обобщи кметът.
Както тук, в нашето село, така и в община Бобовдол трябват инвестиции. Държавата трябва много активно да се намеси в този край, защото със закриването на мини „Бобов дол“ този край опустява, няма икономика и младите хора няма къде да работят. Иска ми се от сърце държавата да се намеси, да дойдат инвеститори, да се разкрие някакво предприятие, за да може да има къде да работят хората, категоричен е кметът .
В село Мламолово всеки един празник се чества по един особен начин и тук се съхраняват българските традиции и обичаи.
Аз много държа на това като кмет и всеки един празник става празник на цялото село и всички участват в курбаните и в събора, каза с усмивка Георги Александров.
Празникът на селото се чества на 15 август - Свето Успение Богородично. Така се казва и храмът на селото - "Успение на Св. Богородица", който е построен през 1922 година.
Когато постъпих като кмет, църквата беше доста занемарена, но събрахме пари и чрез подписка, чрез свещите, които се продават, в момента черквата се намира в много добро състояние, каза кметът.
Освен че е кмет от 25 години, Георги Александров е и дядо на малката Ивони Асенова, която е на 6 години и половина и която наричат „малката кметица“.
Тя идва в канцеларията, посреща гостите, пита ги какви са им проблемите, обясни гордият дядо.
Специално за „Радиокафе“ Ивони изпълни народната песен „Дъжд ми вали, сняг ми трупа“. Изпълнението можете да видите във видеото.
Целия разговор на водещата Анелия Торошанова с кмета на село Мламолово Георги Александров - чуйте в звуковия файл.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...