Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как дигиталните технологии помагат на журналистите

Снимка: pixabay.com
Асоциацията на европейските журналисти - България организира обучениe за журналисти на тема „Новинарство в дигиталния свят“, което бе осъществено съвместно с Google News Lab. Специален гост и обучител е Даниел Раса, представител на Google News Lab за Централна и Източна Европа. Обучението бе безплатно, а идеята му е да помогне на работещите в българските медии да използват функциите, които интернет предлага, при ежедневните си задължения. Лекторите демонстрираха инструменти на Google за верификация на съдържание от социалните медии и инструменти за работа с бази данни, които помагат на журналистите да визуализират своите идеи.

Хората, които срещнах днес, са доста запознати със същността на журналистиката. Аз преподавам в много държави в Европа. Харесва ми да вдъхновявам околните с тези обучения, да им представям най-новите и полезни опции, които предлага интернет и които ще им помогнат да разширят познанията си като журналисти. На студентите по журналистика, които присъстват днес, помагаме със съвети как да се адаптират на бъдещото си работно място, също и как да бъдат сигурни в себе си, когато кандидатстват за работа, коментира Даниел Раса.

Участниците имаха възможност да се потопят във виртуалната реалност и да разберат как потребители от цял свят могат да използват най-модерните, бюджетни технологии в тази сфера. Те научиха как да използват Google Maps и Earth Pro с цел да добавят визуален елемент към журналистическите статии. Всички тези похвати могат да се използват както в създаването на водещи новини, така и при писането на обширни разследвания, казаха организаторите. Журналистите научиха и как да използват Google Maps и StreetView, когато търсят конкретна информация или осъществяват разследване.  

Понякога безплатните и най-базови инструменти в интернет са най-полезни на хората. Всички тези функции променят нашия живот към по-добро, но те никога няма да заменят човешкото отношение в работата на един журналист. Не могат да създадат у него репортерски хъс и любознателност. Но тези инструменти са тук сега и ще останат за в бъдеще - защо да не ги използваме в наша полза, каза още лекторът.

А кои според него са най-големите трудности в професията и кои са най-приятните моменти?

Предизвикателствата са много. В днешно време нещата се променят бързо. Голяма част от медиите изпитват затруднения с финансирането. Добри журналисти биват уволнени поради тази причина. Вторият сериозен проблем е, че доверието между хората и медиите се губи. Трябва постоянно да се стремиш да изграждаш и да задържиш доверието на аудиторията. За позитивната страна на професията той казва, че най-приятното за един журналист е, когато работата му има въздействие, когато той е способен да промени ситуацията към по-добро.

Още - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48