Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как дигиталните технологии помагат на журналистите

Снимка: pixabay.com
Асоциацията на европейските журналисти - България организира обучениe за журналисти на тема „Новинарство в дигиталния свят“, което бе осъществено съвместно с Google News Lab. Специален гост и обучител е Даниел Раса, представител на Google News Lab за Централна и Източна Европа. Обучението бе безплатно, а идеята му е да помогне на работещите в българските медии да използват функциите, които интернет предлага, при ежедневните си задължения. Лекторите демонстрираха инструменти на Google за верификация на съдържание от социалните медии и инструменти за работа с бази данни, които помагат на журналистите да визуализират своите идеи.

Хората, които срещнах днес, са доста запознати със същността на журналистиката. Аз преподавам в много държави в Европа. Харесва ми да вдъхновявам околните с тези обучения, да им представям най-новите и полезни опции, които предлага интернет и които ще им помогнат да разширят познанията си като журналисти. На студентите по журналистика, които присъстват днес, помагаме със съвети как да се адаптират на бъдещото си работно място, също и как да бъдат сигурни в себе си, когато кандидатстват за работа, коментира Даниел Раса.

Участниците имаха възможност да се потопят във виртуалната реалност и да разберат как потребители от цял свят могат да използват най-модерните, бюджетни технологии в тази сфера. Те научиха как да използват Google Maps и Earth Pro с цел да добавят визуален елемент към журналистическите статии. Всички тези похвати могат да се използват както в създаването на водещи новини, така и при писането на обширни разследвания, казаха организаторите. Журналистите научиха и как да използват Google Maps и StreetView, когато търсят конкретна информация или осъществяват разследване.  

Понякога безплатните и най-базови инструменти в интернет са най-полезни на хората. Всички тези функции променят нашия живот към по-добро, но те никога няма да заменят човешкото отношение в работата на един журналист. Не могат да създадат у него репортерски хъс и любознателност. Но тези инструменти са тук сега и ще останат за в бъдеще - защо да не ги използваме в наша полза, каза още лекторът.

А кои според него са най-големите трудности в професията и кои са най-приятните моменти?

Предизвикателствата са много. В днешно време нещата се променят бързо. Голяма част от медиите изпитват затруднения с финансирането. Добри журналисти биват уволнени поради тази причина. Вторият сериозен проблем е, че доверието между хората и медиите се губи. Трябва постоянно да се стремиш да изграждаш и да задържиш доверието на аудиторията. За позитивната страна на професията той казва, че най-приятното за един журналист е, когато работата му има въздействие, когато той е способен да промени ситуацията към по-добро.

Още - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18
Цирковото семейство Еми Велкова и Стивън Караоли

Еми Велкова - за любовта към цирковото изкуство и живота на колела

Любовта към цирка и цирковото изкуство, както и живота на колела, явно се предава от поколение на поколение. Доказателство за това са Еми Велкова и Стивън Караолис, които идват от циркови фамилии. “Около теб има летящи хора, красиви костюми, пера, животни. Все неща, които на нормалните хора, които ходят на работа и се прибират вкъщи, са им малко..

публикувано на 24.02.25 в 14:24