Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 40% от заболелите от рак на белия дроб са непушачи

Около 3800 са новооткритите случаи на рак на белите дробове в България годишно, алармираха специалисти по време на първия семинар за журналисти, посветен на иновациите в диагностиката и лечението на заболяването. Форумът е организиран от Българския алианс за прецизна и персонализирана медицина и предшества международна конференция, която започва в края на седмицата в София - част от Българското председателство на ЕС. Мъжете по-често страдат от рак на белите дробове. Онколозите обаче отчитат трайна тенденция за повишаване на заболевамостта - с 1,2 процента при мъжете и с 2,3 процента при жените годишно. 

Съотношението заболелите от рак на белите дробове в България мъже спрямо жените е 5,5:1. У нас индексът на смъртността от рак на белите дробове при мъжете достига 84, или почти 4 пъти по-високо в сравнение с Швеция, почти два пъти по-висока от смъртността в Германия.

Най-висок е рискът за хората между 55 и 74 години, пушили по кутия цигари в продължение на 30 години, или хората отказали цигарите преди по-малко от 15 години. 40% от заболелите обаче са непушачи, обобщи медицинският онколог доц. д-р Димитър Калев

Най-голямо значение за лечението има ранното откриване на заболяването, защото в първите два стадия пациентът може да бъде напълно излекуван, но тогава още симптоми няма.

Преживяемостта при откриване на заболяването в трети или четвърти стадии е едва 5 процента. Според специалистите е необходим скрининг на дългогодишните пушачи на възраст над 55 години чрез нискодозова компютърна томография, защото рентгенова снимка може да не "хване" туморно образувание дори от 10 мм. Цената на томографията обаче е между 150 и 200 лева, а изследването не се покрива от НЗОК.

По отношение на лечението е необходимо прилагането на персонализирана онкология, посочи доц. Калев.

Изследването на конкретни биомаркери също не се заплаща от Здравната каса. Тя осигурява лекарствата, които трябва да се прилагат, но често преди започването на персонализирано лечение, на пациентите се прилага конвенционална химиотерапия.

Още по темата - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35
Албена Тагарева, член на журито   на ИКАР 2025

Изминалата театрална година бе с много предизвикателства

На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..

публикувано на 12.02.25 в 13:56

Нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София ще има до края на март

До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..

публикувано на 12.02.25 в 13:51
Кадър от филма

Носителите на наградата "Тигър" от кинофестивала в Ротердам

След церемония по награждаване на 8 февруари станаха ясни фаворитите на журито и на публиката от 54-тото издание на Международния кинофестивал в Ротердам. "Беше обявен носителят на наградата "Тигър" . Това е филмът  на режисьора Игор Безинович "Fiume o morte" ("Река или смърт")  с копродуценти от Хърватия, Италия и Словения . Този филм може..

публикувано на 12.02.25 в 13:45