Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емоцията на бала е за младите хора, но и за техните родители

В предаването “Радиоприемница” цяла седмица говорихме за абитуриентските балове, за прическите, костюмите и грима, но най-важната част са емоциите. Гости в днешното предаване са Анелия Торошанова - познат глас, дългогодишен радиожурналист, водещ на неделното “Радиокафе” по програма "Радио София", водещ на юридическото предаване “Законът и Темида” по програма "Христо Ботев", която гостува заедно със сина си Ивайло Дюлгеров.
Абитуриентският бал е празник не само за младите хора, но и за техните родители. Моите вълнения бяха до момента, когато трябваше всичко да организирам, включително мястото, където ще е балът, менюто, гостите, поканите, признава Анелия и веднага се съгласява, че в днешно време балът се е превърнал в нещо като малка сватба. Решихме да бъде по нетрадиционен и ще бъде с един ретроавтомобил, който е бутиков, единствен в България - Форд А, с уникален жълт цвят.
За бала Ивайло, който и в студиото е елегантен, е избрал вече всичко. Тези неща трябва да се подготвят по-отрано, защото в последния момент нищо не се прави, обяснява Ивайло. Организацията обаче може и да е на майката, защото както казва Анелия: Ивайло е много послушен и винаги се доверява. Но пък през последните години той изгради свой собствен стил и в ежедневието си ходи облечен в костюм от няколко години и не му беше трудно да си избере, обясни Анелия. 
В момента обаче основната тема сред дванайсетокласниците са матурите, а балът минава на втори план. Първата матура, която е задължителна е по Български език и литература и е на 21 май, следващата, която е по избираем предмет е на 23 май, а на 24 май е балът.
Целта ми е след матурите да продължа образованието си в сферата на националната сигурност и се надявам всичко да бъде наред и съм сигурен, че ще бъде така, защото място за провал няма, разказа Ивайло, който в момента завършва Професионалната гимназия по туризъм.
Ивайло, както и повечето от неговите съученици, са избрали да останат да учат в България. Тук е семейството ми, майка ми, тук живея и от най-ранна детска възраст съм бил сигурен, че ще остана в България, признава той. Относно качеството на образование Ивайло е сигурен, че всичко зависи от нивото на самото учебно заведение, но зависи и от преподавателите и учениците.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51