Оказва се, че за да ни обърнат внимание от общината, когато имаме проблеми с опасни клони или дървета, е необходимо да подадем заявление - писмено или по телефона, в районната администрация.
След получаване на сигнала служители на районната администрация извършват оглед на растителността. По преценка на специалистите, ако се налага кастрене, се изготвя експертно становище, което се изпраща до Дирекция „Зелена система“ за искане на разрешение. След получаване на това разрешение и при изготвен манипулационен план, работата се възлага на фирма изпълнител. Това обясни за Радио София Хризантема Тошева, главен експерт „Екология и озеленяване“ в отдел „Инженерна инфраструктура, благоустройство и екология“ в район „Подуяне“.
Процедурата е дълга, но според Хризантема Тошев специалистите от отдел „Екология“ правят регулярни проверки.
Нашият слушател се оплака обаче, че при сигнал от общината реагират изключително бавно и така у жителите на кв. "Левски" се поражда въпросът: „Какво ще стане, ако сам се справя с проблема, вместо да чакам някой друг да ми свърши работата?“
Но общинарите не са съгласни с това и има глоби. Ако обаче сме внимателни с дърветата и не ги унищожаване, ще ни разрешат да им свършим работата и да подкастрим по-ниските клони, каза Хризантема Тошева.
Глоба бихме могли да получим и ако не подадем молба до районния кмет, когато сме решили да се разпореждаме с дърветата, които сами сме посадили в дворовете си, така че трябва добре да сме запознати с общинските наредби, преди да предприемем санитарна сеч.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, както и нa телефон: 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите Вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...