Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галеристите Милен Петков и Лина Стефанова: Младите творци трябва да се подкрепят

4
художниците и галеристи Милен Петков и Лина Стефанова
Снимка: Олга Добрева



Приемаме младите автори с отворени обятия, това каза галеристът и художник Милен Петков, който заедно със съпругата си Лина Стефанова бяха домакини на неделното "Радиокафе" на 20 май. Предаването се излъчни от една от столичните галерии. 

Милен Петков е собственик на галерия, завършва стенопис в Художествената академия "Борис Денев" във Велико Търново при Никола Гелов и усвоява занаята на сграфитото. 

Благодарение на него започнах още като студент и реализирах доста работи в Чирпан в музея на Яворов направих първия си стенопис, сграфито. След това работих и на други места, в църкви също. Последната ми работа беше в Котел в музея на Раковски. Направихме един пантеон с един витражен кръст огромен, просто разширихме пространството визулано там с единствената цел хората да могат да се насладят на тази атмосфера, която цари при този герой за мен, страхотен“, разказва художникът.

Преди 5 години заедно със своята съпруга Лина Стефанова решават да отворят своя галерия, където да излагат свои картини, не само техни, но и на колеги и приятели. Милен споделя, че началото е било много трудно, заедно с жена му от хора, изцяло посветени на изкуството е трябвало да започнат да разбират и от търговия.

Художникът сам за себе си си живее в един свят, който си е негов, но изведнъж като излезе публично, когато стане галерист много съдби зависят от него, не можеш да ги пренебрегнеш, те са ти колеги. От там започна и трудността, някои не искаха да ни дават своите произведения, подценяваха ни, че при нас няма да върви, както в големите галерии.“, спомня си Милен.

Снимка

В началото галерията беше с 4 стени и десетина картини. Тръгнахме емоционално, да направим нещо. Но още в следващите дни видяхме колко е трудно. Идваха при нас различни художници, но не всички се вписаха. Имахме и много помощ от различни хора- Кръстьо Капанов, Никола Ангелаков, Иван Додов, много са“, допълва галеристът.

Постепенно се създаде една атмосфера на приятели, тук всички сме приятели и приложниците, и керамиката и витражите, и дърворезба. Който дойде като че ли диша някакъв въздух и го прави добър и затова ни дават някак си истински, искрени неща, казва художникът.

Постепенно обаче хората започват да се доверяват на Милен и Лина и дори някои от посетителите, любители на изобразителното изкуство предпочитат да посещават по-млаките галерии, а дори и някои художници предпочитат да оставят творбите си там.

Тръгнаха нещата, хората ни научиха и предпочитат да идват в такива малки места, където могат да пипнат картината и да се чувстват по-близко до изкуството“, обяснява галеристът.

Милен Петков разказа, че в неговата галерия свои произведения излагат както големи имена, така и прохождащи художници, тъй като двамата със съпругата му гледат да се отнасят с разбиранеи към любителите на изобразителното и приложните изкуства, тъй като не всеки може да си позволи да си купи картина. 

Има договаряне, даваме на изплащане. При нас идват и по-заможни и по-бедни хора, които пък много ценят изкуството, теглят заеми, за да си купят картина за внука или за внучката и не може това да не рефлектира при нас. Ние сме преди всичко художници и сме винаги отворени към хората“, обяснява Милен Петков.

Отворени сме и за млади и за неизвестни автори, не търсим всеки да е завършил, може и да е самодеец. Какво значи самодеец- човек, който се учи да рисува и е постигнал нещоПодаваме им две ръце, не една. Важното е да харесаме работата, да е искрена, да е искрена, да е направена с любов и по този начин го приемаме човека“, казва галеристът.

Милен Петков и Лина Стефанова са заедно и като партньори в живота още от студентските си години. Имат двама сина и един внук.

Изкуството ни обединява, не се караме много по тая тема, казва Милен с усмивка за съпругата си Лина. Двамата решават да живеят извън столицата, на село, където се радват на спокойствие и природа. Нашите кавги са за цветята, аз харесвам едни, тя други и така, смее се Милен.

Лина Стефанова е художник, завършила е живопис също в Художествената галерия "Борис Денев" .  Занимава се със стъклопис, работи също с витражна техника.

Едни от първите ми работи бяха върху стъкло и после започнах да правя картини върху стъкло. Те са малко по-трудоемки, но стават много интересни, разказва художничката.

 Сред любимите  творения на Лина са изрисуваните чаши за вино и гарафите за вино. 

Снимка

„В началото, когато открихме магазина нарочно го кръстихме арт галерия, именно защото с картини смятах, че няма да може да просъществува. Картината сама по себе си е много специфичен подарък, който трябва да купи и могат да се намерят много различни вариации. Понеже винаги съм харесвала многото допълнения и към тоалети и за дома като подарък и затова започнахме да събираме автори като в началото бяхме само аз, Милен и още няколко наши сподвижници.“, спомня си Лина.

Художничката също като мъжа си смята, че младите таланти трябва да се подкрепят.

Съвсем млади автори като дойдат сваляме някой по-утвърден от витрината, той не се сърди и слагаме картините му на сцената, на витрината, само и само хората да го виждат и той да върви“, казва Лина.

Лина Стефанова с водещата Анелия Торошанова

Лина и съпругът и Милен казват, че за да бъде изложена една картина в тяхната галерия, не е нужно да е нарисувана от професионален художник.

Когато една картина те привлече визуално и изглежда добре, може да привлече вниманието и да бъде поставена в една къща да стои добре, не ни интересува какъв е човека (по професия), какво е завършил“, смята Лина.

Самата художничка си спомня как преди години е ходила да предлага свои картини в различни галерии и е получавала отказ от галеристите.

Те дори не искат да погледнат това, което имаш да им покажеш. С пренебрежение отрязват и именно поради тази причина решихме да не бъдем такива към нашите колеги“, споделя Лина.

Целият разговор можете да чуете в звуковите файлове. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03
Генералният директор на БНР Милен Митев

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34
Иван Лечев

90 години БНР - музиката е полет

Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01
Росица Станулова, психолог и ръководител на програма „Ценните връзки“

Профилът на употребяващите в днешно време е различен от това, което е било преди 20 години

Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от  Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..

публикувано на 24.01.25 в 18:45

"Форум", 25.01.25: Колко отговорни сме за безопасността на домовете ни

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..

публикувано на 24.01.25 в 18:10

Кметът на Банкя свиква комисия, която да направи оглед на място и да установи щетите от взрива

Взривът е възникнал вследствие на технически проблем, най-вероятно в горелката на газовата инсталация в самата къща и взривът е бил доста голям, защото една голяма част от къщата е съборена от взрива, казва кметът на Банкя Рангел Марков . На този адрес са живели двама души - брат и сестра, които към момента са в неизвестност . Все още от..

публикувано на 24.01.25 в 18:04