Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екскурзоводът Димитър Георгиев :

Турция е истински рай за туристите

В последните две седмици на месец юни предаването “Радиоприемница” ще срещне своите слушатели отблизо с най-популярните летни дестинации за българите. В първото от серията предавания екскурзоводът Димитър Георгиев разказва за Турция.

Турция от години е сред основните дестинации за пътуване на българи зад граница. Само за миналата година със 7.6% е нараснал броят на пътуващите ни съграждани в южната съседка. Турция е истински рай за туристите, разказа Георгиев. Плажните ивици са като безкрайни, морската вода е чиста, а курортите добре устроени. Историческите и културните забележителности изобилстват, а местните обичай и традиционната кухня внасят допълнителен чар към туристическия облик на страната. Турците като народ са изключително сърдечни. По думите на екскурзовода, единственото необходимо изискване за пътуване до Турция е притежанието на задграничен паспорт.

Политическата обстановка в страната се промени през последните години, но политиката изобщо не влияе върху туризма, казва Георгиев. Всичко е много добре организирано, изключително спокойно, дори и миналата година, когато имаха проблем с опита за преврат, сигурността на всички туристи е осигурена. Опасност от кражби има както навсякъде в големите градове.
Екскурзоводът Димитър Георгиев
Близка до България дестинация е град Одрин (Адрианопол), където може да се види джамията Селимийе (построена от архитекта Синан по времето на султан Селим II), там е и българската църква “Св. Георги Победоносец”, където служи отец Александър Чакрък, който е потомствен българин. Най-старата църква в града е “Св.Св. Константин и Елена”, в която служби се изнасят само на храмовия празник, но пък там се провеждат много концерти.

Въпреки че не е столица на Турция, Истанбул е основният културен, икономически и исторически център на страната, а забележителностите за посещение са безброй - от турските хамами (турска баня), първият султански дворец "Топкапъ" и новият дворец "Долмабахче", които впечатляват с пищност и изобилие от злато и кристал. Друг символ на града е “Св. София” - една смесица между християнство и ислям, превърната вече в музей. Синята джамия, която единствената джамия с шест минарета, също привлича туристите. “Капалъ чарши” е запазена марка на Истанбул. Пазарът предлага невероятно разнообразие от злато до килими и подправки. Задължително за пазаруването е и пазаренето с продавачите. Много посещаван от туристите е и площад “Таксим”, където има много магазини и популярни места за отдих или развлечение.

Измир е третият по-големина град в Турция и съчетава лукса на търговските центрове, самобитността на чаршиите и историческото богатство. Старото име на града е Смирна и е считан за един от най-космополитните в цяла Турция - там се смесват култури и религии (има 9 синагоги, тук се намира и храм “Св. Поликарп”от XVII век).

Важно е да се отбележи, че в Турция трябва да се спазват ограниченията на скоростта, защото глобите са солени, а движението във всички големи градове е много натоварено. Освен това няма вариант, в който да не си платите акта, ако ви съставят такъв, защото на границата проверяват за това.

Много са морските курорти в Турция, но според Георгиев, най-добрият морски курорт е Анталия, защото има чартърни (директни) полети, може да се почива от април до ноември, както и защото в курортите в Кушадасъ и Мармарис петзвездните хотели са по-нисък клас. Почти всеки хотел си има собствен плаж. В Анталия са популярни и рибарските кафенета, които също предлагат много вкусна храна. Възможно е дори да закупите риба от пазара и в ресторанта да ви я приготвят. Интересни места за посещение са също Ефес, Памуккале, Националният парк на полуостров Дилек.

Чуйте кои още са интересните места за почивка в Турция в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичният инспекторат наложи 9 акта заради мръсния въздух

158 проверки е извършил Столичният инспекторат от петък до неделя (17-19 януари) във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха с ФПЧ10. При проверките са съставени 9 акта на нарушители. Броят на проверките на потенциални замърсители на въздуха от началото на годината е общо 545, а на актовете -  50. От тях: 252..

публикувано на 20.01.25 в 12:36

Извънредни автобуси са извозвали хора от Витоша вчера

" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша       Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..

публикувано на 20.01.25 в 11:56

Безплатно обучение за младежки групови ментори започва след месец

Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор". За целта организаторите от сдружение "Ре-Акт" търсят хора, които започват или имат някакъв опит за..

публикувано на 20.01.25 в 11:41
Георги Господинов

Георги Господинов е писател на десетилетието в Столичната библиотека

Георги Господинов е избран от читателите на Столичната библиотека за писател на десетилетието. Сред останалите отличени писатели на десетилетието са Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев. Изборът на най-четените съвременни български автори вече десет години се прави от читателската аудитория на Столичната библиотека въз..

публикувано на 20.01.25 в 10:58

Защо фирми са против цветните контейнери да са с по-големи отвори?

Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..

публикувано на 20.01.25 в 09:12

Слънцето над София няма да топли

Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..

публикувано на 20.01.25 в 07:05
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28