Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един софийски общински съветник за Кюстендил:

Венци Мицов за вкусния въздух, кюстендилския авангард, първата пънк група у нас и креативните хора на града

Венци Мицов
Снимка: Личен архив
В пътуващото ни "Радиокафе" от площад Велбъжд в Кюстендил гостува и един...софийски общински съветник, който обаче си е роден и израснал в Кюстендил. Става дума за Венци Мицов, с когото потърсихме и някогашния Кюстендил от неговото детство, преди да дойде в София през 1985 г., за да учи в Музикалното училище, и за Кюстендил от началото на 90-те, когато той за втори път се връща да живее тук.

Най-яркият спомен от кюстендилското детство на Венци Мицов е свързан с ухание и вкус - "липите и черешите, как през май вървя от нас към площада и черешите са навсякъде, а другият ми любим спомен е свързан с Хисарлъка и друг един аромат - боров". Тогава, според него, крепостта е била по-минималистична, не изградена като сега, може би по-истинска и "да припомня, че на Хисарлъка е сниман един от култовите детски сериали  - "Рицарят на бялата дама", в него една от главните роли изпълняваше наш съученик от музикалното - Тошко Трънкаров..." 

Припомняме си и други филми, заснети в Кюстендил, стигаме до "Каръци" на Ивайло Христов, а Венци Мицов добавя, че това е град и на кинаджии, не само на художници. И на сцената се появява името на Теодор Ушев - "ето, Тео е и двете, и художник, и кинаджия, а за мен е и приятел". 

Аз успявам да вметна, че всъщност единствената българска номинация за "Оскар" тогава е кюстендилска, а Венци Мицов се впуска в спомени за годините, когато с Теодор Ушев се срещали непрестанно, връщайки се с влак от София и даже около 90-те искали да създадат гражданско движение на репресираните от ... БДЖ. "Защото това е една енигма - как може 87 километра да се пътуват за три часа. През 1980 г. някъде започнаха да се строят тунелите и до ден-днешен са готови само първите два и то донякъде". Тук с лекота гостът ни цитира Пирон и неговата фраза, че "от всички мои ученици ме разбра само един, и то погрешно". Така че, Кюстендил е на един час с кола и на три часа с влак от София. Иначе втората част от маршрута с влак е (по думите на Венци Мицов) "едно от най-красивите места, които съм виждал... попаднеш ли в Кресненското дефиле, красотата е неземна". Изобщо той си е много свързан с Кюстендил, тук живее майка му, близките му, тук се запознава със съпругата си (също кюстендилка), тук се опитва да идва често (доколкто му позволява напрегнатият график). 

Не познава отвътре проблемите на града, но отчита, че никога не е бил толкова чист и светнат. "Основният капитал на този град обаче са хората, креативните хора, а тях ги няма... всички са заминали, кой в София, кой в чужбина и често си мисля какво ли биха направили те с града, ако вземат, че се върнат". Самият Венци Мицов е сигурен, че ще се върне...някой ден, като  остарее. 

Тъгува по времето, когато в Кюстендил е имало "изумително смислени, изумително нестандартни хора, говоря за средата на 80-те - нестандартно мислещи, антиконформисти... Знаете ли, че първата пънк група в България е кюстендилска?! Създадена е в средата на 70-те, "Нови цветя" се казва и когато става аварията в Чернобил, пишат една песен "Радиация" (за текста, чуйте цялото интервю).  Сега пиша дисертация за публиките в ъндърграунда от средата на 80-те и кюстендислкият ъндърграунд ще залегне сериозно в нея".

И още спомени влизат в разговора - за неговата тогавашна група "Кверщанд", за това как, когато навсякъде било тенденция да се свири хеви метъл, в Кюстендил господства дарк уейв пънкът; за въздуха в Кюстендил, който е "вкусен, точно това е думата" и за сблъсъка на безхаберността и истинското желание да се оправи и модернизира Кюстендил.

Целия разговор на Лили Големинова с Венци Мицов - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31

Над 300 екстремни локации в България в първата карта XtremeMap

Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..

публикувано на 24.12.24 в 11:17