Сега в Кюстендил всички познават Трупата и чакат техните спектакли в театъра в града, който пък е един от най-големите в България, с цели 700 места. Съвсем наскоро, през април, младите актьори успяха на два пъти да ПРЕпълнят въпросната зала. Впечатляващо, нали?!
Всъщност всичко започва, когато Станислава е 8 клас. Тогава в езиковата гимназия в Кюстендил започват да поставят пиеси по проект – „Криворазбраната цивилизация", „Много шум за нищо"...после и собствена адаптация на една японска приказка. Проектът приключва, но учениците искат да продължат да поставят пиеси, така създават своята трупа, в която привличат и хора от други училища. И сега Трупата се променя непрестанно, едни идват, други заминават... Това е и едно от големите предизвикателства пред Станислава, която преди да седне да пише пиеса, внимателно прави една рекапитулация на хората, с които разполага. Тоест, пише по мярка... Първата ѝ авторска пиеса се нарича "Оскар", а сега и "Наследника" (която описва като комедия, подобна на Молиер). Споделя, че са решили да поставят пиеси с комедиен характер с елементи на фарс, защото в живота около нас има твърде много драма, а понякога от "най-големите драми се получават най-добрите комедии". Още от малка Станислава Ризова е искала да стане писателка - "като Доди Смит, авторката на "101 далматинци", и аз мечтаех да пиша истории за деца". Иначе преди две години, когато я приемат в НАТФИЗ се колебае между режисурата и драматургията, но избира второто и не съжалява. Някой ден може да се захване и с кино, но засега театърът е голямата ѝ любов. А при постановките на Трупата тя е и режисьор. Само на финала на репетициите (които по традиция винаги са се провеждали в дома на Станислава) идва или директора на театъра в Кюстендил Чавдар Ненов, или Стела Здравкова, която е ръководител на The Actors Studio и "ни помагат с финалните щрихи, за което сме им много благодарни".
Хубавите неща около Трупата са много - и наградите, и пълните зали в Кюстендил, но най-вече приятелството, което продължава да ги свързва и това, че посвещават всяка свободна минута на това, което правят заедно, пътуват от София за съботите и неделите, независимо от лекции, курсови работи, крайни срокове. И още нещо - откакто съществува Трупата, в Кюстендил има "бум" на детски театрални работилници. Защото когато имаш мечта и си талантлив и трудолюбив, се случват и чудеса. Станислава Ризова и всички от Трупата са ярък пример за това. И само на финала да добавя, че откакто учи в София, тя е започнала да оценява колко е хубав Кюстендил.
Чуйте разговора на Лили Големинова със Станислава Ризова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..