Сега в Кюстендил всички познават Трупата и чакат техните спектакли в театъра в града, който пък е един от най-големите в България, с цели 700 места. Съвсем наскоро, през април, младите актьори успяха на два пъти да ПРЕпълнят въпросната зала. Впечатляващо, нали?!
Всъщност всичко започва, когато Станислава е 8 клас. Тогава в езиковата гимназия в Кюстендил започват да поставят пиеси по проект – „Криворазбраната цивилизация", „Много шум за нищо"...после и собствена адаптация на една японска приказка. Проектът приключва, но учениците искат да продължат да поставят пиеси, така създават своята трупа, в която привличат и хора от други училища. И сега Трупата се променя непрестанно, едни идват, други заминават... Това е и едно от големите предизвикателства пред Станислава, която преди да седне да пише пиеса, внимателно прави една рекапитулация на хората, с които разполага. Тоест, пише по мярка... Първата ѝ авторска пиеса се нарича "Оскар", а сега и "Наследника" (която описва като комедия, подобна на Молиер). Споделя, че са решили да поставят пиеси с комедиен характер с елементи на фарс, защото в живота около нас има твърде много драма, а понякога от "най-големите драми се получават най-добрите комедии". Още от малка Станислава Ризова е искала да стане писателка - "като Доди Смит, авторката на "101 далматинци", и аз мечтаех да пиша истории за деца". Иначе преди две години, когато я приемат в НАТФИЗ се колебае между режисурата и драматургията, но избира второто и не съжалява. Някой ден може да се захване и с кино, но засега театърът е голямата ѝ любов. А при постановките на Трупата тя е и режисьор. Само на финала на репетициите (които по традиция винаги са се провеждали в дома на Станислава) идва или директора на театъра в Кюстендил Чавдар Ненов, или Стела Здравкова, която е ръководител на The Actors Studio и "ни помагат с финалните щрихи, за което сме им много благодарни".
Хубавите неща около Трупата са много - и наградите, и пълните зали в Кюстендил, но най-вече приятелството, което продължава да ги свързва и това, че посвещават всяка свободна минута на това, което правят заедно, пътуват от София за съботите и неделите, независимо от лекции, курсови работи, крайни срокове. И още нещо - откакто съществува Трупата, в Кюстендил има "бум" на детски театрални работилници. Защото когато имаш мечта и си талантлив и трудолюбив, се случват и чудеса. Станислава Ризова и всички от Трупата са ярък пример за това. И само на финала да добавя, че откакто учи в София, тя е започнала да оценява колко е хубав Кюстендил.
Чуйте разговора на Лили Големинова със Станислава Ризова.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..