Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станислава Ризова - едно момиче от Кюстендил с големи мечти

Станислава Ризова е свикнала с многото мъже на сцената и многото публика в театралния салон
Често казваме, че младите хора бягат в столицата и че в по-малките градове няма поле за тяхното развитие. Сега обаче ще ви разкажем една история, която показва, че когато си талантлив и креативен, можеш да постигаш успехи навсякъде.
В пътуващото ни "Радиокафе" в Кюстендил ни гостува Станислава Ризова, която наесен ще бъде втори курс, специалност драматургия, в НАТФИЗ. Да, учи в София, но именно в Кюстендил тя ръководи една страхотна трупа (която се казва точно така - Трупата), която съвсем наскоро спечели Голямата награда (Гран При) на театралния фестивал в Албена. При това за авторската пиеса "Наследникът", написана именно от нашата гостенка.

Сега в Кюстендил всички познават Трупата и чакат техните спектакли в театъра в града, който пък е един от най-големите в България, с цели 700 места. Съвсем наскоро, през април, младите актьори успяха на два пъти да ПРЕпълнят въпросната зала. Впечатляващо, нали?!

Всъщност всичко започва, когато Станислава е 8 клас. Тогава в езиковата гимназия в Кюстендил започват да поставят пиеси по проект – „Криворазбраната цивилизация", „Много шум за нищо"...после и собствена адаптация на една японска приказка. Проектът приключва, но учениците искат да продължат да поставят пиеси, така създават своята трупа, в която привличат и хора от други училища. И сега Трупата се променя непрестанно, едни идват, други заминават... Това е и едно от големите предизвикателства пред Станислава, която преди да седне да пише пиеса, внимателно прави една рекапитулация на хората, с които разполага. Тоест, пише по мярка... Първата ѝ авторска пиеса се нарича "Оскар", а сега и "Наследника" (която описва като комедия, подобна на Молиер). Споделя, че са решили да поставят пиеси с комедиен характер с елементи на фарс, защото в живота около нас има твърде много драма, а понякога от "най-големите драми се получават най-добрите комедии". Още от малка Станислава Ризова е искала да стане писателка - "като Доди Смит, авторката на "101 далматинци", и аз мечтаех да пиша истории за деца". Иначе преди две години, когато я приемат в НАТФИЗ се колебае между режисурата и драматургията, но избира второто и не съжалява. Някой ден може да се захване и с кино, но засега театърът е голямата ѝ любов. А при постановките на Трупата тя е и режисьор. Само на финала на репетициите (които по традиция винаги са се провеждали в дома на Станислава) идва или директора на театъра в Кюстендил Чавдар Ненов, или Стела Здравкова, която е ръководител на The Actors Studio и "ни помагат с финалните щрихи, за което сме им много благодарни".

Хубавите неща около Трупата са много - и наградите, и пълните зали в Кюстендил, но най-вече приятелството, което продължава да ги свързва и това, че посвещават всяка свободна минута на това, което правят заедно, пътуват от София за съботите и неделите, независимо от лекции, курсови работи, крайни срокове. И още нещо - откакто съществува Трупата, в Кюстендил има "бум" на детски театрални работилници. Защото когато имаш мечта и си талантлив и трудолюбив, се случват и чудеса. Станислава Ризова и всички от Трупата са ярък пример за това. И само на финала да добавя, че откакто учи в София, тя е започнала да оценява колко е хубав Кюстендил.

Чуйте разговора на Лили Големинова със Станислава Ризова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдни вечер със семейството на Весела Бабинова и Влади Зомбори

Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..

публикувано на 24.12.24 в 19:05
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31