Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Композиторът Румен Бояджиев - син:

Когато имаш какво да кажеш на публиката, безсънните нощи си заслужават

| обновено на 31.07.18 в 11:42
В предаването ни "Кой кой е..." ни гостува композиторът Румен Бояджиев - син. Роден е в семейство в на музиканти - баща му е един от основателите на ФСБ - "Формация студио Балкантон", а майка му Даниела Кузманова е музикант, поет и един от текстописците на песните на групата. Самият Румен Бояджиев е въвлечен в магията на музиката от малък. Oсвен че аранжира и композира много и най-различни произведения, в момента той е водач на перкусионната група в оркестъра на Националния музикален театър "Стефан Македонски", в чийто състав е от 16 години.

Румен Бояджиев завършва СМУ „Любомир Пипков” и НМА „Панчо Владигеров". Автор е на много и различни музикални произведения: за документални, анимационни и игрални филми; балетна, камерна и симфонична музика, на детската оперета „Малката кибритопродавачка”, концерти за различни старинни инструменти. В кариерата му на композитор и аранжор присъства и песенното творчество с имената на поп изпълнители като Орлин Горанов, Мариана Попова, Белослава, Камелия Тодорова. През 2011 година орекстрира песните на ФСБ за голям симфоничен оркестър за концерта "FSB Symphony". През 2015 година написва симфоничната поема "България" в памет на големия бългрски композитор Панчо Владигеров. 

Олга Добрева разговаря с него часове преди един от спектаклите на Mузикалния театър - „Царицата на чардаша“, една от най-обичаните оперети. А Mузикалният театър това лято има турнета и радва публиката по цялото Черноморие.

Оказва се, че последната година за Румен Бояджиев е била изпълнена с премиери и презентации на авторски произведения, а  сред премиерите този сезон пък бе Концертът за цигулка и оркестър, посветен на Калина Христова – концертмайстор на Софийската филхармония.

"Благодарен съм на всички, които помогнаха за това, защото не е много често явление в рамките на една година да има толкова много нови произведения, написани от един и същи човек. При това, мога гордо да кажа, че са доста различни помежду си като настроение, характер и послание. Беше изключително тежък труд, защото, за да се реализира една сифонична партитура, трябва изключително търпение, трудолюбие, дисциплина и самота на един единствен индивид", разказва ни композиторът. 

Румен Бояджиев споделя, че всеки концерт отнема много ресурс, безсънни нощи и стотици партитурни страници, но допълва, че "резултатът винаги си заслужава, особено, когато имаш какво да кажеш и когато си сигурен, че това, което показваш на публиката, е от сърце и е искрено". 

Казва, че е благодарен на солистите, които търсят неговата музика и я популяризират, защото музика е нещо колективно, което се случва между композитора, изпълнителя и публиката. "Това е един триъгълник, без който това изкуство не може да съществува."

Целия разговор на Олга Добрева с Румен Бояджиев - чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преди покупка на автомобил втора употреба, задължително го прегледайте в сервиз

Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..

публикувано на 03.02.25 в 09:14

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46