2017 е била рекордна по отношение на исканията за помощ - били са 17, предимно от Източна Европа. "Но ето тази година и на Север имат проблеми с горските пожари, Швеция също поиска помощ от нашата система. Мога да дам и пример с държава, която не е членка на ЕС, но е активирала Механизма за гражданска защита - Черна гора. Тогава и Вашата страна изпрати хеликоптер. А иначе именно ситуацията в Швеция показа много ясно европейската солидарност в действие" - очертава ситуацията нашият гост.
Въпреки че участието в механизма и оказването на помощ е доброволно, Карлос Мартин отбелязва, че повечето държави искат да помагат. За съжаление, често те самите имат пожари на собствената си територия и нямат достатъчно техника, за да реагират. Дава пример с едновременните пожари през миналата година във Франция и Италия, когато Италия въпреки това успява да изпрати няколко самолета на помощ на французите. Проблемът е, че този тип техника е много специфична и скъпа. Затова, а и заради увеличения брой активирания на механизма, още през миналата година Христос Стилианидис (еврокомисарят, който отговаря за управлението на кризи) изготвя план за промени и подобрения, който е представен в Европейския парламент през ноември по името RescEU. "Няколко са насоките в него - пояснява Карлос Мартин, - от една страна, да се подсилят техническите параметри. В момента, ако Франция изпрати самолет на Италия, ЕК заплаща 80 процента от транспортните разходи. Идеята е сега да покриваме още повече плюс оперативните разходи. Втората, по-иновационна промяна, е да се вземе (първоначално под наем) собствено за ЕК техническо оборудване. То няма да е разположено централизирано в Брюксел, а ще бъде стратегически разпределено из Европа - например, да има два самолета в Португалия, два - във Франция и още на други точки на континента".
Много се работи в различни насоки за взаимопомощ при кризи. Сертифицирането на екипи върви с пълна сила, правят се симулации на различни природни бедствия, за да бъдат всички максимално подготвени и координирани. Между другото, българският град Монтана е едно от местата, където от няколко години се правят подобни симулативни акции. Друга голяма подготовка със симулация на силно земетресение се проведе в австрийското село Айзенерц.
Очаквайте в сутрешното ни "Радиокафе" разказ за подготовката на екипите от различните държави.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..