2017 е била рекордна по отношение на исканията за помощ - били са 17, предимно от Източна Европа. "Но ето тази година и на Север имат проблеми с горските пожари, Швеция също поиска помощ от нашата система. Мога да дам и пример с държава, която не е членка на ЕС, но е активирала Механизма за гражданска защита - Черна гора. Тогава и Вашата страна изпрати хеликоптер. А иначе именно ситуацията в Швеция показа много ясно европейската солидарност в действие" - очертава ситуацията нашият гост.
Въпреки че участието в механизма и оказването на помощ е доброволно, Карлос Мартин отбелязва, че повечето държави искат да помагат. За съжаление, често те самите имат пожари на собствената си територия и нямат достатъчно техника, за да реагират. Дава пример с едновременните пожари през миналата година във Франция и Италия, когато Италия въпреки това успява да изпрати няколко самолета на помощ на французите. Проблемът е, че този тип техника е много специфична и скъпа. Затова, а и заради увеличения брой активирания на механизма, още през миналата година Христос Стилианидис (еврокомисарят, който отговаря за управлението на кризи) изготвя план за промени и подобрения, който е представен в Европейския парламент през ноември по името RescEU. "Няколко са насоките в него - пояснява Карлос Мартин, - от една страна, да се подсилят техническите параметри. В момента, ако Франция изпрати самолет на Италия, ЕК заплаща 80 процента от транспортните разходи. Идеята е сега да покриваме още повече плюс оперативните разходи. Втората, по-иновационна промяна, е да се вземе (първоначално под наем) собствено за ЕК техническо оборудване. То няма да е разположено централизирано в Брюксел, а ще бъде стратегически разпределено из Европа - например, да има два самолета в Португалия, два - във Франция и още на други точки на континента".
Много се работи в различни насоки за взаимопомощ при кризи. Сертифицирането на екипи върви с пълна сила, правят се симулации на различни природни бедствия, за да бъдат всички максимално подготвени и координирани. Между другото, българският град Монтана е едно от местата, където от няколко години се правят подобни симулативни акции. Друга голяма подготовка със симулация на силно земетресение се проведе в австрийското село Айзенерц.
Очаквайте в сутрешното ни "Радиокафе" разказ за подготовката на екипите от различните държави.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..