Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

RescEU ще даде повече възможности за реална помощ от страна на ЕК

Предстоят промени в Европейския механизъм за гражданска защита

Снимка: Лили Големинова
Карлос Мартин е говорител на Главна дирекция "Хуманитарна помощ и гражданска защита" на ЕК. В това интервю, дадено специално за Радио София в студиото на Евранет в Брюксел, говорим за двете насоки, в които работи дирекцията. По отношение на помощта при хуманитарни кризи, дейността й като че ли е по-ясна и известна, имайки предвид и факта, че ЕС е най-големият донор на средства при бедствени ситуации навсякъде по света с годишен бюджет над 1 милиард евро. Ние се фокусираме върху втория аспект, който е като че ли по-малко познат на европейските граждани, тоест на всички нас, а именно гражданската защита и нейното координиране при кризи, независимо дали те за причинени от човешка намеса или природни стихии, като  най-големи проблеми по това време на годината (и особено това лято) са горските пожари. Европейският механизъм за гражданска защита е създаден през 2011 и е активиран 250 пъти до 2017. "Този механизъм може да бъде активиран от всяка една държава, като ключовата дума тук е "активиран" - подчертава Карлос Мартин,  - защото Европейската комисия не може сама да инициира оказване на помощ". Към момента в Европейския механизъм за гражданска защита членуват всички държави-членки на ЕС, както и Исландия, Сърбия, Македония, Черна гора, Норвегия и Турция. Участието в този механизъм е абсолютно доброволно. А ето как действа той - когато в Центъра за бързо реагиране в Брюксел се получи искане за помощ, той бързо и координирано се разпространява и стига до всички, които са част от механизма. Друга отличителна черта е, че всички спасителни екипи които се изпращат, са сертифицирани - тоест, добре обучени, тренирани и снабдени с необходимата екипировка. "Това е много важно при критични ситуации, защото често на място идват много хора, които искат да помогнат, но ако не са тренирани, те по-скоро пречат и забавят работата на екипите" - казва Карлос Мартин.

2017 е била рекордна по отношение на исканията за помощ - били са 17, предимно от Източна Европа. "Но ето тази година и на Север имат проблеми с горските пожари, Швеция също поиска помощ от нашата система. Мога да дам и пример с държава, която не е членка на ЕС, но е активирала Механизма за гражданска защита - Черна гора. Тогава и Вашата страна изпрати хеликоптер. А иначе именно ситуацията в Швеция показа много ясно европейската солидарност в действие" - очертава ситуацията нашият гост.

Въпреки че участието в механизма и оказването на помощ е доброволно, Карлос Мартин отбелязва, че повечето държави искат да помагат. За съжаление, често те самите имат пожари на собствената си територия и нямат достатъчно техника, за да реагират. Дава пример с едновременните пожари през миналата година във Франция и Италия, когато Италия въпреки това успява да изпрати няколко самолета на помощ на французите. Проблемът е, че този тип техника е много специфична и скъпа. Затова, а и заради увеличения брой активирания на механизма, още през миналата година Христос Стилианидис (еврокомисарят, който отговаря за управлението на кризи) изготвя план за промени и подобрения, който е представен в Европейския парламент през ноември по името RescEU. "Няколко са насоките в него - пояснява Карлос Мартин, - от една страна, да се подсилят техническите параметри. В момента, ако Франция изпрати самолет на Италия, ЕК заплаща 80 процента от транспортните разходи. Идеята е сега да покриваме още повече плюс оперативните разходи. Втората, по-иновационна промяна, е да се вземе (първоначално под наем) собствено за ЕК техническо оборудване. То няма да е разположено централизирано в Брюксел, а ще бъде стратегически разпределено из Европа - например, да има два самолета в Португалия, два - във Франция и още на други точки на континента".

Много се работи в различни насоки за взаимопомощ при кризи. Сертифицирането на екипи върви с пълна сила, правят се симулации на различни природни бедствия, за да бъдат всички максимално подготвени и координирани. Между другото, българският град Монтана е едно от местата, където от няколко години се правят подобни симулативни акции. Друга голяма подготовка със симулация на силно земетресение се проведе в австрийското село Айзенерц.
Очаквайте в сутрешното ни "Радиокафе" разказ за подготовката на екипите от различните държави.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пореден ден с опасни горещини, с температура в София около 37°

И днес  остава слънчево, след обяд - горещо. Над източната половина от страната ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от североизток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София - около 37°. В планините ще бъде слънчево и топло. След обяд над Странджа, Сакар и източната..

публикувано на 15.07.24 в 07:35
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00