София е един прекрасен град, чийто достойнства - по-скрити или по-явни, трябва да оценяваме отново и отново. В първия учебен ден полагаме и усилия за бъдните поколения. Двата празнични дни съвпадат по един интересен начин и това символично ознаменува и големите усилия на Столичната община в сферата на образованието, като особено значима във време на предизвикателства, подчерта доц. Чобанов.
Учебната година започва във всички 176 общински училища обичайно с посрещане на новия набор от 11 900 първокласници. Около 10 хиляди деца на възраст 5-6 години са приети в детските градини и подготвителните групи, като това е 100% процентово покритие. 99% от децата на възраст от 3 до 6 години са приети в градинските групи, като дори има около 3 хиляди свободни места, съобщи още заместник-кметът в предаването "Радиоприемница". Основният проблем с местата остава в яслените групи, тъй като там и търсенето е най-голямо.
Тодор Чобанов припомни, че преди около 10 години са били закрити 44 детски градини и ясли, най-вече в центъра на столицата. В момента е почти невъзможно да бъдат построени такива детски заведения в идеалния център, където на практика липсват подходящи терени. Същевременно изискванията към пространството в детските градини в страната ни са много сериозни. В много малко държави има такива големи дворове, както и разделени помещения за игра и за сън. Именно поради това са необходими по-обширни терени за такива обекти.
По отношение на приема на деца с хронични заболявания, доц. Чобанов изтъкна, че има известно противоречие между Закона за училищното и предучилищното образование и здравното законодателство, но се полагат усилия за намиране на работещия модел за преодоляването му. Има един кръг заболявания от аутистичния спектър, които се влияят от това дали детето е прието или не, защото когато е в социална среда то се развива по-добре. От друга страна много родители на такива деца имат нужда от медицинска подкрепа за тях. Важно е да бъде изграден нов норматив, като вече е създадена работна група, която ще предложи на Министерството на здравеопазването и на РЗИ списък, който да бъде използван за определяне на заболяванията, които изискват детето да бъде подкрепяно и прието приоритетно в детските заведения.
Чуйте цялото интервю с доц. Тодор Чобанов за приема в училищата и детските градини, за културните събития и инициативи в столицата, както и за знаковите туристически обекти.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..