Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Чобанов: Проблем с приема има само в яслените групи

Тодор Чобанов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Заместник-кметът на София по направление "Култура, образование, спорт и превенция на зависимости" доц. д-р Тодор Чобанов отправи поздравление от ефира на Радио София по повод празника на столицата.

София е един прекрасен град, чийто достойнства - по-скрити или по-явни, трябва да оценяваме отново и отново. В първия учебен ден полагаме и усилия за бъдните поколения. Двата празнични дни съвпадат по един интересен начин и това символично ознаменува и големите усилия на Столичната община в сферата на образованието, като особено значима във време на предизвикателства, подчерта доц. Чобанов.

Учебната година започва във всички 176 общински училища обичайно с посрещане на новия набор от 11 900 първокласници. Около 10 хиляди деца на възраст 5-6 години са приети в детските градини и подготвителните групи, като това е 100% процентово покритие. 99% от децата на възраст от 3 до 6 години са приети в градинските групи, като дори има около 3 хиляди свободни места, съобщи още заместник-кметът в предаването "Радиоприемница". Основният проблем с местата остава в яслените групи, тъй като там и търсенето е най-голямо.

Тодор Чобанов припомни, че преди около 10 години са били закрити 44 детски градини и ясли, най-вече в центъра на столицата. В момента е почти невъзможно да бъдат построени такива детски заведения в идеалния център, където на практика липсват подходящи терени. Същевременно изискванията към пространството в детските градини в страната ни са много сериозни. В много малко държави има такива големи дворове, както и разделени помещения за игра и за сън. Именно поради това са необходими по-обширни терени за такива обекти.

По отношение на приема на деца с хронични заболявания, доц. Чобанов изтъкна, че има известно противоречие между Закона за училищното и предучилищното образование и здравното законодателство, но се полагат усилия за намиране на работещия модел за преодоляването му. Има един кръг заболявания от аутистичния спектър, които се влияят от това дали детето е прието или не, защото когато е в социална среда то се развива по-добре. От друга страна много родители на такива деца имат нужда от медицинска подкрепа за тях. Важно е да бъде изграден нов норматив, като вече е създадена работна група, която ще предложи на Министерството на здравеопазването и на РЗИ списък, който да бъде използван за определяне на заболяванията, които изискват детето да бъде подкрепяно и прието приоритетно в детските заведения. 

Чуйте цялото интервю с доц. Тодор Чобанов за приема в училищата и детските градини, за културните събития и инициативи в столицата, както и за знаковите туристически обекти.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Живко Седларски (вляво) с внука си Боян на изложбата

Живко Седларски помага и провокира с 2 експозиции и дискусия в София

Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..

публикувано на 04.02.25 в 11:55
Инж. Алекси Кесяков - експерт по пътна безопасност

Пътната безопасност и децата

Има много случаи, в които родителите превозват децата без да са обезопасени. Не е въпрос на контрол, че някой ще ги глоби, а когато стане удар или рязко натискане на спирачките, или пък някой се удари в нас, децата са като ритната футболна топка и няма кой да ги спре, ако не са обезопасени. Това заяви в ефира на Радио София инж. Алекси Кесяков –..

публикувано на 04.02.25 в 09:38

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

Всяка година на 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака. Мотото на деня за периода 2025-2027 г. е: „Уникални и единни“, като акцентът е върху грижата в здравеопазването, насочена към хората и техните лични истории, поставени в центъра на дискусията, пише БТА. Според последни данни, смъртността от рак в световен мащаб възлиза на около 10..

публикувано на 04.02.25 в 09:16

Почитат Гоце Делчев с концерт във Военната академия

Тържествен концерт по повод на 153-годишнината от рождението на Гоце Делчев ще се състои във Военната академия „Георги С. Раковски“. Концертът се организира от един от наследниците на Апостола на македонските българи Христо Христов, който е управител на Международна фондация за сътрудничество и културно съревнование Гоце Делчев. Тържествено слово за..

публикувано на 04.02.25 в 09:02

Студен въздух обхваща цялата страна

През днешния ден студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. От североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, а в източните райони и временно силен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните..

публикувано на 04.02.25 в 07:15
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45