Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се готви боб в Радуил

Снимка: Лили Големинова
При гостуването на пътуващото ни "Радиокафе" в село Радуил (само на 8 километра от Боровец), имахме много колоритни срещи. Една от тях беше с Цветанка и Добринка - двете дами, които от 14 години приготвят 10-те казана боб, необходими за изхранване на гостите на ежегодния Фестивал на боба в селото.

Те бяха първите ни гости, защото така и така бяха станали рано - още от 6 сутринта се бяха захванали с казаните. Защо е толкова хубав радуилският боб, бързам да попитам аз. "Най-вече заради хубавата вода, с която се напоява - отговарят ми баба Цветанка и баба Добринка, допълвайки се, - нали тук имаме две реки, но бобът от Слимница е най-вкусен, защото е по-малка рекичка и водата е по-топла".
За приготвянето най-важното е да се накисне от предната вечер, да се измие на сутринта и да се сложи в студена вода. Вари се бавно - "по-полека", на тих огън. Изобщо, "бобът става най-хубав на огън". Който е в града и си няма огън, поне да го вари на слаб котлон. Продължаваме с указанията на Цветанка и Добринка - "като изври малко водата и фасулът спадне до долу, слагаме първо кромид и моркови, после, като поомекне, добавяме чушките - червени, пресни, нарязани на дребно. Слагаме и прясна чубрика, целите гранки - както са си". Солта и олиото - накрая, а който обича люто, да си стрие една люта чушка в купичката - "и става приказка", по думите на баба Добринка.
Според нашите гостенки на масата с боба трябва да има салата, "домашна печен чушка с оцет и чесън, както и хляб".
Освен чуден боб, в Радуил има хубави картофи и домати, а в реките има пъстърва. Затова всички умеят да готвят добре именно с тези продукти.
Живо изглежда (особено по време на фестивала на боба) село Радуил, но според Цветанка и Добринка някога хората са били много повече, около 4000. Сега има чист въздух, но няма поминък. Едно време дърводобивът е бил много важен за региона. Сега горското стопанство е закрито, а младите ходят да работят в Боровец и Костенец. "А някога ей-тука имаше ресторант - показват ми една полуразрушена голяма къща с тераса, точно над реката- и сме правили сватби с по 400 човека, пускахме грамофонни плочи отвътре, танцуваше се, всеки гледаше да излезе на терасата, заради гледката". И за Добринка, и за Цветанка готвенето е и професия. Синът на Добринка е шеф-готвач от няколко години в държавите от Бенелюкс, дъщерята на другата ни гостенка пък останала в селото, гледа животни и екопродукти.
Още за боба и майсторлъка на бабите от Радуил - чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пореден ден с опасни горещини, с температура в София около 37°

И днес  остава слънчево, след обяд - горещо. Над източната половина от страната ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от североизток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София - около 37°. В планините ще бъде слънчево и топло. След обяд над Странджа, Сакар и източната..

публикувано на 15.07.24 в 07:35
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00