Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 български младежи бяха отличени по програмата Seeds for the Future

Отличените студенти и ученици

10 български талантливи студенти и ученици бяха отличени по програмата Seeds for the Future, която обединява усилията на Фондация "Еврика" и голяма компания в сферата на информационните и комуникационните технологии. Те получават финансова помощ под формата на стипендия, както и възможност да посетят Китай, където могат да се запознаят с последните постижения в областта на телекомуникациите, да преминат обучение по информационни технологии и да научат повече за китайската култура.

Международната програмата Seeds for the Future подкрепя младите таланти в обучението им по комуникационна техника и технологии, компютърни технологии, информатика и други интегрирани области. Тя води началото си от 2008 година, като са обхванати над 20 хиляди ученици и студенти от 102 държави, сред които и 40 българи. У нас право на участие имат студенти редовно обучение в съответните области, завършили най-малко втори курс с успех много добър (5.00). До средата на октомври продължава записването за програмата за следващата година.

Акад. Кирил Боянов, председател на Съвета на Фондация "Еврика" посочи, пред Радио София, че отпускането на стипендии за млади таланти допринася за повишаване качеството на образованието и изрази увереност, че тези инициативи трябва да продължат, но без да бъде пренебрегван въпросът как по-голямата част от тези студенти и ученици да остават и  да допринасят за развитието на страната ни. По думите му за това е необходима и подкрепа на правителствено ниво.

Сунай Алиев, докторант от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", е един от отличените студенти в предишни издания. Той вече има собствени разработки в областта на информационната сигурност и планове за софтуерен продукт с национално значение в областта на културата:

Вече се насочвам към цялостно проучване и реализиране на софтуерен продукт, който като идея има за цел да предоставя автономна среда за изграждане на мрежова комуникация изцяло във виртуална реалност. В бъдеще се надявам този продукт да се насочи към културно-историческото наследство на страната и да бъдат достъпни всички 3300 обекта за всеки гражданин на страната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01