Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат нов модел за управление на пътната безопасност

Представители на няколко министерства, както и европейски експерти обсъдиха вариантите за нов модел за управление на пътната безопасност и кои са добрите практики в хода на дискусиите на конференцията „Да работим заедно, за да направим пътищата си по-сигурни"

Всяка година около 1 млн. и 300 хил. души загиват при пътнотранспортни произшествия в света. България е сред държавите-членки на ЕС, които пък са с най-лош показател по брой ранени и загинали при катастрофи, посочи министърът на вътрешните работи Младен Маринов.

Матю Болдуин - генерален директор на ГД „Мобилност и транспорт“ в Европейската комисия съобщи, че в Европа смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия са намалели 20%. Според него стария континент се справя относително добре през последните десетилетия:

За мен е голяма чест да бъда в София, за да разговарям с представителите на българските власти от различните министерства, всички с отношение към пътната безопасност. С тях обсъждаме както ситуацията в България, така и това което се прави в Европа, защото през годините научихме коя мярка дава добри резултати и коя не. Темата с пътната безопасност е много деликатна, но това, което трябва да направим е да се уверим, че нашият подход към безопасността е научен и базиран на доказателства.

Хората правят грешки и ще продължат да ги правят, защото това е в човешката природа. Те от своя страна водят до инциденти на пътя. Нашата задача е да направим така, че тези катастрофи да не ни убиват, подчерта Болдуин:

Трябва да се уверим пътищата, да бъдат по-безопасни, чрез прости подобрения на пътна инфраструктура. Нужни са ни по-безопасни превозни средства не само за хората в тях, но и за уязвимите участници в движението, като пешеходци и велосипедисти. Да се въведат безопасни скоростни ограничения, също и по-добро защитно оборудване, като  каски за мотоциклетистите, колани в колата и разбира се подобрена болнична грижа след пътен инцидент.

Матю Болдуин коментира дали може да бъде постигната целта жертвите на катастрофа да намалеят наполовина до 2020 година:

Всички държави членки-приехме нова цел, която да намали смъртността и сериозните наранявания с 50% от 2020 г. до 2030 г. Тази задача е доста амбициозна, но мисля че ще успеем. Нека погледнем какво са постигнали отделните държави, например Гърция, която с големи усилия постигна значителни промени. Ако се учим един от друг, работим заедно, можем да подобрим статистиката. Не давам обещания, защото те не водят до резултати. Думите също не водят до резултати. Резултатите се постигат с действия, а това, което чух в България днес, беше решимостта за действие.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студен въздух обхваща цялата страна

През днешния ден студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. От североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, а в източните райони и временно силен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните..

публикувано на 04.02.25 в 07:15
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19