Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напоследък се търсят тристайни апартаменти до 90 квадрата

Георги Шопов: Държавата трябва да направи жилищата достъпни за един човешки живот

Снимка: БГНЕС

По данни на НСИ през второто тримесечие на годината в София е започнало строителството на 1977 жилищни единици, в сравнение с 1127 за същия период на 2017 година.

Председателят на Националната асоциация на строителните предприемачи Георги Шопов коментира пред Радио София това съществено увеличение. В столицата продължат да идват млади хора, които искат да се устроят да живеят и да работят в града, тъй като тук е концентрирана по-голямата част от бизнеса и работата - 50% от брутния вътрешен продукт се произвежда в София. Затова и обществото трябва да отговори на тези реалности, посочи Шопов. Той отбеляза, че, изхождайки от статистиката, се получават 8 хиляди жилищни единици годишно, докато по времето на социализма нормата в столицата е била 30 хиляди жилища на година.

Достъпността на жилищата е един от важните параметри за едно населено място и той се наблюдава от ООН, Националната банка и доста други организации, защото дава количествен критерий за много други процеси, които текат в обществото. Той показва с една средна заплата за съответния град колко квадратни метра жилищна площ може да се закупят. За София в момента неговото измерение е 0,6. С други думи, тенденцията е покупката на жилище да става недостъпна за населението и особено за младите семейства. България обаче не е изключение. В Румъния например този коефициент е 0,5, а за западна Европа дори е 0,3.
Георги Шопов
Държавата трябва да се опита да обърне тази тенденция, тъй като една от основните й функции е да направи жилищата достъпни за населението и да бъде измеримо изплащането им в един човешки живот. Асоциацията на строителните предприемачи смята, че това може да стане като се либерализира пазарът, подчерта Шопов. По думите му, в момента се създават редица рестрикции пред жилищното строителство, които не допринасят за това то да е по-качествено, по-красиво и по-законно. Ако се създадат прости и ясни правила, ще се увеличи количеството на предлаганите жилища и цените ще се нормализират. Асоциацията предлага също общините да регулират бързо нови територии до съществуващите в големите градове, които да бъдат застроени под формата на обезщетение. По отношение гарантиране качеството на жилищното строителство, Асоциацията на строителните предприемачи предлага да бъде облекчен контролът на база "документация", но да бъде засилен на база "изпълнение на терен". Така държавата ще отговори на интереса на клиента когато плаща да получи качествено жилище.

Тенденцията на пазара на жилищни имоти в момента е към намаляване на площта. Засилено е търсенето на тристайни апартаменти до 90 квадратни метра, при които холът и кухнята са обединени, като това помещение в повечето случаи дори не е много голямо. Най-често обаче се търсят двустайните апартаменти (65%), 30 на сто от клиентите търсят двустайни, а 5% - маломерни жилища, уточни Георги Шопов.

Често се говори, че панелните блокове, построени по времето на социализма, имат живот 50 години. Шопов обачи изтъкна, че това не е съвсем коректно твърдение, тъй като става въпрос за амортизационния срок на тези жилища, т. е. за счетоводно понятие. Физическият живот на "панелките" е много по-дълъг, но е важно собствениците да отделят средства за репариране на заварките между бетоновите елементи, подмяна на инсталации, хидроизолации и саниране.
     


   


     

   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55