Една голяма част от българите не вярват на застрахователите и правят само задължителните застраховки. Има и друга група, които вярват на застрахователите и ползват услугите им. Тези хора са в активна възраст, те подхождат стратегически, застраховат се и ако нещо стане с тях или дома им, разчитат на застраховките. Само 8% от българите правят застраховка на дома и имуществото си, а живота си застраховат още по-малко българи.
Да се гледа на застраховката като начин да се компенсират ниски лихви или като финансова инвестиция, не е много добро решение, тъй като застрахователните договори са дългосрочни, средствата, които се инвестират са ниско ликвидни, т.е. човек не може да си ги вземе в пълния размер веднага, коментира Ангелова. Тя съветва застраховката “Живот” да се приема като начин човек и близките му, да бъдат обезпечени при неприятно събитие.
Винаги е добре да се мисли и за застраховка “Живот”, особено когато се тегли кредит. Препоръката на Ангелова е, тази застраховка да се направи с банката от която се тегли кредита, защото самата банка получава по-добри условия за тези застраховки. Задължително при сключване на такава полица е да се вземе копие от документа и да се прочетат покритите и изключените рискове.
Не е лесно да се направи избор на застрахователна компания, защото всички предлагат различни условия - имат различни рискове, различни допълнителни покрития. Съветът на експерта е първо да се погледне какви са покритите рискове. Добра идея е да се погледне и рискът “Земетресение”, тъй като София е сеизмична зона, а този риск не се предлага в основното покритие. Основното покритие обикновено включва рисковете “Пожар”, “Природни бедствия”, “Злоумишлени действия от трети лица”. Важно е да се погледне и дали компанията, където ще се застраховаме, е стабилна.
Не е лошо да се използват и услугите на брокери, защото застрахователната услуга е сложна и има много общи условия, които само брокер може да предаде на човешки език, както и да помогне със съвет. Отделно от това, брокерът има поглед и върху обезщетяването на клиентите. Трябва да се има предвид например, че кражбата е диференцирана, като условието за настъпване на застрахователно събитие е да има взлом, т.е. да си личат следи от влизането на крадец в дома или колата. С модернизирането на кражбите и застрахователите предлагат услуга като “кражба с техническо средство”.
Клаузата “Самоучастие” в застраховката е разпространено в западните страни. Става дума за от 2-5% от застрахователната сума, който клиентът трябва да покрие сам, т.е. ако е застрахован апартамент, то при възникване на щета, първите 1000-2000 лв. ги покрива клиентът. В България този тип застраховки касаят само риска “Земетресение”.
Друг съвет на Ангелова, е застраховката на домашното имущество да се сключва със застраховка “Отговорност към трети лица”. Това означава, че ако в дома ни стане ВиК авария или просто наводним съседа си, то щетите, които ще му бъдат причинени, ще бъдат поети от това покритие, което е незначително като цена - между 2 и 10 лв. на година, а спестява много неприятности със съседите.
Важно при застраховките е да се реагира навреме и да се уведоми застрахователят за настъпилото събитие възможно най-скоро. Най-често срещаният риск по застраховка на домашно имущество, е ВиК авария, щетите са между 200 и 1000 лв. в зависимост от сериозността на аварията. Препоръката на Ангелова е, когато се случва застраховка, да се провери покриват ли се разходите за възстановяване и установяване на щетата. Всеки застраховател в рамките на 15 дни трябва да се произнесе по претенцията на застрахования.
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..
Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..
Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..
Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..
От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес. Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..
Столичният инспекторат спечели дело с най-високата наказателна стойност за установено нарушение - 50 хил. лв., срещу строителна фирма, която е станала причина за замърсяване на улица в ж.к. "Малинова долина". Победата в съда е закономерно следствие от усилията на администрацията на Васил Терзиев да подобри успеваемостта на Столична община във всички..