Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имотните измами намаляват, но все пак - винаги ползвайте адвокат

Снимка: pixabay.com
В “Радиоприемница” днес ни гостува Анушка Илчева. Тя работи като нотариус от повече от 20 години. Споделя, че имотните измами са намелели драстично. Съветва, обаче, ако сме решили да купуваме имот, да се обърнем към адвокат, защото това е специалистът, който може да разбере дали всичко с документите по сделката е наред. Според нея проблемът е не само финансов, но идва и от неинформираността на хората. Нотариус Илчева казва, че брокерът е човекът, който ще ни представи мечтата за собствен дом, а адвокатът е този, който може да я доведе до край.

"Брокерът обикновено защитава интереса на една от страните. Когато аз искам да купя имот, се обаждам на един телефон, а от другата страна се явява брокер, но той не е моят брокер, а защитава интересите на продавача. А моят брокер, ако аз наема такъв, трябва да защитава моите интереси. Да се опита да намали цената, да покаже дефектите на апартамента, да покаже посоките му", обяснява нотариус Илчева.

"Адвокатът е лицето, което може да посъветва страните, да прегледа документите, да се усъмни в някой документ, да издири друг. Много е важно цялата сделка да бъде с адвокат. Адвокатът е юрист, той знае правната материя, законите. Хората бъркат, когато не ползват адвокатска помощ. Брокерите се обучават в определена степен, но не са юристи. Брокерът може да изпусне нещо, което е важно за сделката."

Изследване на собствеността, стари скици, ново заснемане, променени граници на имота, техници-землемери и много други специалисти ще са ни необходими, ако се окаже, че не всичко е наред с документите на имота, който сме решили да купим.

"При покупка на имот трябва да се предоставят документи, удостоверяващи собствеността. Нотариални актове, крепостни актове, стари документи за собственост, решения на съда по делбени производства. Ако в нотариалния акт мястото е 1000 кв/м, а в сегашното състояние то е по-малко, или с по-голяма квадратура, тогава трябва да се търсят специалисти във връзка с техническата структура на регулацията, би трябвало да има стари скици, да се изследва собствеността по старите реални граници на имота, за да се види дали случайно този имот при новото заснемане не е навлязъл в съседен имот."

Можем ли да придобием имот само докато се грижим за него? Оказва се, че е възможно, ако грижите са били добросъвестни и ако са продължили повече от десет години. Съседите могат да свидетелства за това, обяснява нотариус Анушка Илчева.

Оказа се, че имотните измами в повечето случаи са със съдействието на общински и данъчни служители. Много често измами се правят и с помощта на фалшиви лични карти.

Как ще разберете, че този имот е празен и няма собственик, или собственикът е някъде другаде. Как ще разберете границата му и квадратурата, пита риторично нотариус Илчева.  

В последните години измамите с недвижими имоти са намалели драстично, казва нотариус Анушка Илчева, а причините са заради изменението на Гражданския процесуален кодекс и промените, направени от Нотариалната камара.

Нотариалната камара направи много промени, които прекъснаха възможността за измами. Направи се информационна система, имаме вече достъп до базата на полицията и проверяваме всяка лична карта, когато заверяваме документ. Много от предишните измами бяха с фалшиви лични карти.

Целия разговор на Ана Попова с нотариус Анушка Илчева – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01