Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се става планински водач у нас

Снимка: Facebook/planini.eu
Все повече са желаещите да стават планински водачи у нас. Основната причина за това е, че услугите, които предлагат, стават все по-търсени. Други пък просто искат да научат повече за себе си и да се чувстват уверени, когато са в планината, особено със семейството и приятелите си.

Курсовете продължават около 9 месеца и включват 960 учебни часа. Някои от дисциплините са: планинарство, ориентиране, биоразнообразие, теория на туризма, екскурзоводство, психология. 
Следват изпити след всеки модул, държавен изпит по теория и практика на професията и стаж при лицензиран туроператор. 

За да бъде един човек планински водач, трябва да има минимум средно образование. Повечето желаещи да изкарат курсовете, обаче, са с висше образование. Причината за това е, че човек по-късно осъзнава силната си връзка с природата, каза за Радио София Орлин Чачановски, председател на „Планини и хора - сдружението на планинските водачи в България“.

За да стигне някой желаещ до курс за планински водач, преди това трябва да премине през няколко теста. Единият съдържа 90 въпроса от обща култура, като полагащият го трябва да отговори правилно минимум на 46 от въпросите. Те са свързани с географията, историята, културата, общественото устройство и религията в България. 

Вторият тест е свързан с физическата подготовка на кандидатите, като те трябва да преминат около 15 км. при денивелация от 1000 м., а трасето трябва да се премине за определено време и с багаж, който се равнява на 15 % от собственото тегло. 
Следва и тест за кондиция. Ако резултатът от всички тестове е положителен, преминалият ги може да се запише на курса за планински водачи.
Още - чуйте от Орлин Чачановски, председател на „Планини и хора - сдружението на планинските водачи в България“. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Кукошаров

Многоликият Милен Кукошаров и колко е важно творците да общуват помежду си

За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..

публикувано на 16.11.24 в 11:51
Божана Славкова

Събираме и еднакво, и различно мислещи хора

Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..

публикувано на 16.11.24 в 11:40
Габриела Руменова

Повече "мрежова" грамотност

С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с  Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..

публикувано на 16.11.24 в 11:00

Толерантността е свобода

По повод днешния Международен ден на толерантността разговаряме с психолога и психотерапевт Камелия Тодорова от “Психологическо консултиране За мен” за това колко толерантни са децата: "Винаги обяснявам толерантността като сводоба и част от емоционалната интелигентност. Ако децата са отгледани с добрина, могат да бъдат много толерантни. И..

публикувано на 16.11.24 в 10:03

ИПИ обосновава нуждата от ново райониране на България

Изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България продължава, като постепенно делът на София в общия брутен вътрешен продукт (БВП) на страната намалява. Въпреки това столицата запазва водещата си роля с 41% от БВП през 2022 г., или 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора. Това е един от изводите на..

публикувано на 15.11.24 в 18:55
От кого да очакваме да свърши работа за намиране на пилот в кабинета?

"Форум", 15.11.24: Докога ще сме свидетели на депутатско неможене?

Седмичните коментатори във "Форум" адв. Мария Петрова и Стоян Панчев днес се спряха на горещите политически новини – поредното разочарование от безплодното функциониране на 51-вото Народно събрание, обобщиха и сюжетите и темите от изминалите дни, включително и в глобален план. Адв. Петрова специално се спря на някои от проблемите в българското..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
C Jeremy?

Група "Jeremy?" отбелязва 10 години на сцена

Група Jeremy? празнуват 10 години от издаването на дебютния си албум. Момчетата от бандата ни гостуваха, за да разкажат за всичките си премеждия през 10-те години, както и очакванията им за бъдещето. В предаването "Добър вечер, София“ те представиха специалната записана версия на парчето FAKE FRUITS в един Live Home Edition, видеото с юбилейното..

публикувано на 15.11.24 в 17:40