Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлин Наков - вдъхновител с кауза

Гост в днешното издание на предаването е Светлин Наков. Той е софтуерен инженер, има докторска степен по компютърни науки, носител е на наградата „Джон Атанасов“ за принос към развитието на информационните технологии и информационното общество. През 2014 г. получава награда „Млад мениджър“. През 2009 г. създава Академията на Телерик за софтуерни инженери, в която се провеждат безплатни курсове и обучения по програмиране и разработка на софтуер. Създател на Софтуерен университет, автор на множество книги и статии по програмиране, лектор на конференции и различни форуми за програмиране, технологии, образование и предприемачество.

Детската му мечта е да стане учител и строител-предприемач. После исках да стана програмист. Станах учител и програмист едновременно и реализирах две от детските си мечти. Като малък се запалих по компютрите. Имаше кръжоци, които бяха един начин всеки да развива тези интереси, които на него са му интересни, а не които са му насадени. Записах много неща - и фокуси съм правил, и на състезания съм ходил по катерене, по пещери. Моята препоръка към всички млади хора и деца е да пробват, за да открият това, което е тяхното. Трябва да пробват спорт, музика, технически науки. Защото, когато откриеш това, което ти харесва и го направиш своя професия, тогава няма да работиш. Както аз не работя - аз се забавлявам. Преподавам, това ми харесва, доставя ми удоволствие и не ме натоварва.

Наков програмира от малък. Първото нещо, което продава (за сумата от 100 лв през далечната 1995 г.) е софтуер за магазин за строителни стоки. Беше правено на Dos на Turbo Pascal. След това завършва с пълно отличие Великотърновската математическа гимназия (ПМГ „Васил Друмев“). Дойдох в София. Нямах мерак за чужбина. Бях ходил в чужбина и не ми беше харесало много. Дойдох в София, за да уча в Софийския университет, да преподавам. Станах програмист, един ден си направих собствена фирма. Това са стандартните неща, които се случват на един добър софтуерен инженер в годините. Сега си давам сметка, че програмирам от 25-26 години. От първото ми докосване до програмиране вече наближават 30 години.
Първият компютър, на който е програмирал е Правец 82, защото с такъв са разполагали в Пионерския дом във Велико Търново. Тогава един компютър е струвал много пари.Снимка

През 2008 година Наков отказва предложение за работа в софтуерния гигант “Майкрософт”, предпочита да остане в България. На въпроса защо много млади програмисти мечтаят да заминат и работят в чужбина, отговаря: Смятам, че това идва от неинформираност. Да, средата в чужбина е по-добра (и в центъра на големите градове няма тръни!). Стандартът на живот за дигиталните професии в България е по-висок, отколкото в чужбина, т.е. с 5-6 хиляди евро в Германия няма да живееш така добре, както ако станеш добър програмист в България, но това не става за една година. Необходими са време и много вложени усилия.

Образованието е най-голямата кауза и битка в живота на Светлин Наков. И не само: Образованието е най-голямата битка за България в дългосрочен план. За това се е насочил към много инициативи, които имат смисъл и перспектива. И не е нужно да са само дигитални. Образованието има и възпитателна роля - възпитаване на ценности, навици, отглеждане на концепцията, че чрез учене отиваш напред, че с развиване на своите умения ставаш по-добър. Очакването, че ти трябва да развиваш стойност и да я даваш на другите, а не очакването, че държавата трябва да се грижи за теб. Вярвам, че чрез образование правим България по-хубаво място. И това вече се случва.

Още за това кои са професиите на бъдещето, какво е блокчейн, но и за хубавите семейни следобеди - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Виет – за предизвикателството да се придвижваш в София с инвалидна количка

Голяма част от инфраструктурата в София не е достъпна за хора с двигателни проблеми и придвижването е предизвикателство, сподели пред Радио София студентът Стефан Виет. Той страда от Остеогенезис инперфекта, по познато като “стъклени кости”. "Има трудности, които по свой собствен начин можеш да ги преодолееш, с помощ, разбира се. За да изляза..

публикувано на 25.07.24 в 18:16
Снимката е илюстративна

Спорове в СОС заради оборудването и обзавеждането на детски градини в район "Изгрев"

Оборудването и обзавеждането за няколко нови и разширения на съществуващи детски градини в район „Изгрев“ предизвика спорове между общинските съветници от коалиция „ГЕРБ-СДС“ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София). Несъгласието се породи от количествено-стойностните сметки, с които районният кмет д-р Делян Георгиев оправдава..

публикувано на 25.07.24 в 17:14

Делегати от над 130 държави ще обсъждат в София иновациите в подкрепа на климата

На 1 август 2024 г., Стопанският факултет и Националният център за полярни изследвания към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират научна конференция „Наука и иновации в подкрепа на климата, устойчивостта и гражданите - от местни към национални и глобални перспективи и научени уроци за по-добри политики, практики и за по-добро..

публикувано на 25.07.24 в 16:27
Вили Лилков

Предлагат до 35% от капитала на шест столични общински дружества да бъдат търгувани на фондовата борса

До 35% от капитала на "Топлофикация София" ЕАД, "Център за градска мобилност" ЕАД, "Столичен автотранспорт" ЕАД, "Столичен електротранспорт" ЕАД, "Метрополитен" ЕАД и "Софинвест" ЕАД да бъдат търгувани на фондовата борса. Такова предложение отправят от групата на “Синя София“ в Столичния общински съвет.  Според общинския съветник Вили Лилков така..

публикувано на 25.07.24 в 15:43
Аксел Добрева

От приложните изкуства в София до Сорбоната

В предаването “Добър вечер, София“ се срещаме с младата, талантлива и амбициозна Аксел Добрева. Тя следва мечтите си без да спира и те я отвеждат не къде да е, а в Сорбоната - Париж, където в момента е студентка по изкуства. Аксел Добрева прави първите стъпки в света на изкуството в съвсем ранна възраст. На 5 години започва да рисува, а..

публикувано на 25.07.24 в 15:19

Хотелиерите и ресторантьорите са готови на активни протестни действия

На активни протестни действия са готови хотелиери и ресторантьори. Причината - високата цена на тока за бизнеса през последния месец, която в пиковите часове достига до 2000 лева за мегаватчас. Пред Радио София Атанас Димитров - заместник-председател на БХРА обясни, че вече са алармирали за проблема в писмо до министъра на туризма и до КРИБ...

публикувано на 25.07.24 в 14:46
Кадър от клипа на песента

"Lunikk" представи нова песен с лятно настроение и тропическо звучене

Дует "Lunikk" представи новия си музикален проект. Песента се казва "Swmming pool" и е първата след дебютния им албум "Unreal City" излязъл преди година. Директно от своето музикално студио Кристина Йорданова и Денислав Попов разказаха повече пред Радио София. " Създаването на албум за един артист е нещо свръх грандиозно. То е свързано с..

публикувано на 25.07.24 в 13:43