Тази седмица в предаването ни "Радиоприемница" е посветена на времето. На 28 октомври в 4.00 часа сутринта ще превъртим стрелките на часовниците с един час назад.
Психологът Полина Василева обясни пред Радио София, че тази смяна неминуемо влияе върху психиката ни, като настъпва т. нар. десинхронизация или разминаване между биологичния и механичния часовник. Степента на това влияние е различна при различната хора. Индивидуален е и необходимият период за адаптация, но се смята, че е необходима минимум една седмица. Същевременно психолозите са на мнение, че рязката промяна в температурата и смрачаването в определено време от деня влияе повече върху психиката, отколкото разликата от един час в астрономическото време. Всички тези негативни фактори най-често оставят своя отпечатък върху здравия сън, а най-добрите методи за противодействието им са разходките сред природата и повече спорт.
Най-рисковата група по отношение на смяната на времето са децата и хронично болните възрастни, подчерта психологът. Затова е важно точно тези групи да отделят достатъчно време за здрав сън и дори да спят по час-два следобед.
Своето отражение върху психиката оказва и смяната на годишните времена. Според редица изследвания горещото време действа пагубно на психиката, то отключва по-сериозни психични заболявания, сякаш напук на това, че повечето хора предпочитат топло, а не студено време. Все пак това заключение се отнася преди всичко за предразположените към такива заболявания.
Не само метеоролозите и астролозите утвърждават определящата роля на слънцето, същото е мнението и на психолозите. Слънцето е важен критерий за настроението ни, за щастието ни. То ни зарежда, то е нашата батерия, категорична е Полина Василева.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..