Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Басейните на Централната баня стават зали за културни събития

4
Снимка: Полина Начева
Басейните в бившата Централна минерална баня в София може да станат зали, в които да се реализират различни събития. Това стана ясно при представянето на идейния проект от зам.-кмета по културата доц. д-р Тодор Чобанов и от автора му - арх. Станислав Константинов. Докладът вече е внесен в комисиите на Столичния общински съвет, предстои гласуването му.

Идеята за преобразуването на мъжкия и дамския басейн идват, след като в общината не е постъпило нито едно предложение от инвеститор за кандидатсване за концесия и превръщането на неремонтираната част на банята в СПА център. Преди около шест месец Столичната община прекрати процедурата за кандидатсване, обясни доц. до-р Тодор Чобанов.
Авторът на идейния проект арх. Станислав Константинов обясни, че във времето, в което живеем, отдавна Централната минерална баня няма как да изпълнява хигиенните функции, за които е създадена. По думите му, световната тенденция е старите сгради да добиват нови функции. Освен две зали за различни музикални и театрални събития, ще бъдат обособени съблекални за целта, ще се създаде хранилище за експонатите на музея, както и ателиета за реставрация. Ще бъде изградена и зала - на мястото на сегашния двор, в която да се отдава почит на водата, обясни още арх. Константинов.
Разходката в бившата Централна баня показа, че в момента двата басейна се използват за хранилища. Доц. Чобанов обясни, че мястото, в което е бил мъжкият басейн, ще бъде запазено.
През годините в дамския басейн са били добавени различни елементи, които ще бъдат премахнати.
По времето на строителството на банята не са били правени никакви компромиси с материалите, каза арх. Станислав Константинов.
За средства за реализацията на проекта общината ще кандидаства по ОП "Регионално развитие" - мярка за развитие на туризма. След одобрение ще са необходими около 2 години за строително-монтажни работи. 
В момента Музеят за история на София се посещава от около 70 000 посетители годишно.
Още - чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Въпреки по-малкото жертви, България е на първо място по загинали по пътя

Въпреки че статистиката отчита с около 60 жертви по-малко за изминалите месеци от 2024 г., броят на загиналите деца по пътищата на България остава да е около 30. "Надявам се тенденцията на намаляване да продължи, защото ние сме на първо място по загинали на 1 млн. души – коментира пред БНР-Радио София Владимир Тодоров , учредител на Българската..

публикувано на 16.10.24 в 09:25

Слънчево, но ще нахлува студен въздух

Днес ще преобладава слънчево време. По-значителни временни увеличения на облачността ще има преди обяд над североизточната част от страната. Вятърът в цялата страната ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Североизточна България – временно силен и с него ще нахлува студен въздух. Дневните температури в повечето места ще се..

публикувано на 16.10.24 в 07:20

Хиляди се сбогуваха с Кирил Маричков

  Прощаваме се с Кирил Маричков Подробности чуйте в звуковия файл.

публикувано на 15.10.24 в 18:52

Александър Георгиев: Навлизаме във фаза на охлаждане на пазара на труда

Над 50% от работодателите няма да наемат нови служители през следващите шест месеца. Това сочи седмото национално проучване на Българската конфедерация по заетостта. Анкетираните са от 1197 компании у нас, като 32% от тях не очакват промяна в числеността на заетите. 24% прогнозират да наемат нови служители. 20% планират намаление на персонала, а..

публикувано на 15.10.24 в 17:03

Фотографската изложба "Тук, където съм" представя историите на деца-бежанци

“Тук, където съм“,  е експозиция представена от деца-бежанци – емигрирали в България без родители. Повече разказа в предаването “Радиокафе“ кураторът Михаела Вачева и Хайдар Авуд от Международната организация по миграция.  "Изложбата “Тук, където съм“ е финална права от съвместната работа на Михаела Вачева с децата, стимулира ги да се..

публикувано на 15.10.24 в 15:37

Пет дни си спомняме за писателя дипломат Ромен Гари

"Моето странстване по света е преследване на Романа на многопластовия живот." Ромен Гари. Ромен Гари  е един от големите френски писатели на XX век. Роден е преди 110 години във Вилнюс под името Роман Кацев. Писал под четири различни имена, обгрижван от малък от майка, която винаги е вярвала, че той ще бъде един ден посланик, Ромен..

публикувано на 15.10.24 в 14:17