Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Ганев: Можем да се храним, без да вредим на природата

Тази седмица в предаването "Радиоприемница" разискваме въпроса има ли обратен път към малките населени места в България. Достатъчно мотивиращи ли са техният чар, спокойствие, желание за живот в хармония с природата пред безработицата, липсата на инфраструктура и възможности за реализация там. Какъв е начинът за справяне при такива обстоятелства?

В първия ден от седмицата наш събеседник бе Мартин Ганев. На върха в кариерата си като финансов директор в голяма енергийна компания, преди това част от управлението на голям инвестиционен холдинг, той решава да се захване с производство и фермерство, защото смята, че България има нужда от нашите усилия в нея самата. Днес био фермата му в село Поляна изхранва 10 - 15 семейства, а във фабриката на Мартин в село Борима работят 350 служители с тенденцията да бъдат разкрити още 200 работни места в Ловешка област.

Когато човек се качи на един връх, трябва първо да слезе, да мине през някоя друга долина, река, гора и евентуално тогава да попадне отново на върха. Но в крайна сметка, като че ли периодично съм имал вътрешен подтик да не се успокоявам, да не изпадам в ситуация, в която ежедневието се повтаря, а да търся нещо ново. Човек трябва да живее по интересен начин, полезен за него самия и за другите. Даже си мисля, че е по-добре човек да опита и да се провали, отколкото да не опита, сподели предприемачът пред Радио София.

Мартин Ганев    /сн. Ани Петрова, БНР/Тишината, спокойствието, хармонията, уютът са понятия, които все още могат да се обяснят с показване, с конкретно място, с индивидуален избор. За Мартин това е именно село Поляна. В началото не разбира почти нищо от земеделие и животновъдство, но получава подкрепа от добри и ерудирани приятели. Днес е категоричен, че био земеделието е взаимоотношение на човека с природата, в която има ред сили и възможности, които са останали малко или повече скрити за нас. Убеден е, че е възможно да се отнасяме щадящо към околната среда и да се храним без да вредим на природата.

Другото му голямо предизвикателство нарича "Борима". Този проект запълва една празнина, която усеща Мартин преди години - желанието му да създава индустриална продукция след разрухата в годините на прехода. Именно в село Борима, където тогава купува стара фабрика, той се опитва да докаже, че е възможно една индустрия да се запази и да не се оставя да бъде погубена дори в най-трудните периоди. За работниците там той говори като за своя отбор и планира да открие нови работни места във фирмата, вече и в Ловеч.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30