Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Ганев: Можем да се храним, без да вредим на природата

Тази седмица в предаването "Радиоприемница" разискваме въпроса има ли обратен път към малките населени места в България. Достатъчно мотивиращи ли са техният чар, спокойствие, желание за живот в хармония с природата пред безработицата, липсата на инфраструктура и възможности за реализация там. Какъв е начинът за справяне при такива обстоятелства?

В първия ден от седмицата наш събеседник бе Мартин Ганев. На върха в кариерата си като финансов директор в голяма енергийна компания, преди това част от управлението на голям инвестиционен холдинг, той решава да се захване с производство и фермерство, защото смята, че България има нужда от нашите усилия в нея самата. Днес био фермата му в село Поляна изхранва 10 - 15 семейства, а във фабриката на Мартин в село Борима работят 350 служители с тенденцията да бъдат разкрити още 200 работни места в Ловешка област.

Когато човек се качи на един връх, трябва първо да слезе, да мине през някоя друга долина, река, гора и евентуално тогава да попадне отново на върха. Но в крайна сметка, като че ли периодично съм имал вътрешен подтик да не се успокоявам, да не изпадам в ситуация, в която ежедневието се повтаря, а да търся нещо ново. Човек трябва да живее по интересен начин, полезен за него самия и за другите. Даже си мисля, че е по-добре човек да опита и да се провали, отколкото да не опита, сподели предприемачът пред Радио София.

Мартин Ганев    /сн. Ани Петрова, БНР/Тишината, спокойствието, хармонията, уютът са понятия, които все още могат да се обяснят с показване, с конкретно място, с индивидуален избор. За Мартин това е именно село Поляна. В началото не разбира почти нищо от земеделие и животновъдство, но получава подкрепа от добри и ерудирани приятели. Днес е категоричен, че био земеделието е взаимоотношение на човека с природата, в която има ред сили и възможности, които са останали малко или повече скрити за нас. Убеден е, че е възможно да се отнасяме щадящо към околната среда и да се храним без да вредим на природата.

Другото му голямо предизвикателство нарича "Борима". Този проект запълва една празнина, която усеща Мартин преди години - желанието му да създава индустриална продукция след разрухата в годините на прехода. Именно в село Борима, където тогава купува стара фабрика, той се опитва да докаже, че е възможно една индустрия да се запази и да не се оставя да бъде погубена дори в най-трудните периоди. За работниците там той говори като за своя отбор и планира да открие нови работни места във фирмата, вече и в Ловеч.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Годината е 1355-а...

"Активна" карта проследява над 200 г. промени на Второто българско царство

Фондация "Активна историческа карта" завърши новата си карта за Второто българско царство (1185 – 1396 г.) , предназначена за училища, учители и любители на историята. "Първо направихме цифрова карта на Третата българска държава, на Второто българско царство, предстои да съставим и на Първото. И в този период се водят войни, има териториални..

публикувано на 15.08.24 в 17:44

Патриарх Даниил благослови кюстендилци и гости на града за Успение Богородично

Патриарх Даниил благослови Кюстендил и гостите на града за Голяма Богородица. След като оглави патриаршеската литургия в централния храм "Успение Богородично", продължила близо три часа, Негово светейшество освети и обредните пити и хлябове на празника Панагия - Въздигане на хляба, който вървеше паралелно пред входа на черквата.  В..

публикувано на 15.08.24 в 16:55

От Националния младежки форум запознаха депутати с 12 предлагани от тях неотложни мерки

От Националния младежки форум (НМФ) се обръщат към млади, активни граждани, организации, местна и национална власт с оглед на наслояващото се напрежение около законодателни, политически и социални проблеми, които се отнасят пряко до младите граждани на страната. Вчера представители на НМФ участваха в кръгла маса на тема: “Възможности за..

публикувано на 15.08.24 в 16:15
Снимки: Антикорупционен фонд

Корупционната схема за софийските отпадъци е функционирала дълги години

Фондация "Антикорупционен фонд" (АКФ) извърши разследване в 2 части: "Властелините на пръстта" и "Едрогабаритни схеми" за методите, по които хора от Столичния инспекторат от години източват бюджета на Столичната община през събирането и откарването на отпадъци в съответните депа. "Дългогодишна корупционна схема в Столичния инспекторат е..

публикувано на 15.08.24 в 15:10

Фотоизложба в помощ на климата

Според експертите светът отчита 11-тата поредна година с рекордно горещи месеци, а 2024 г. може да бъде първата, в която затоплянето ще надмине границата от 1.5 °C (сочена за критична в докладите на учените към ООН и Парижкото споразумение). Последиците за България са видими в екстремните прояви на времето – липса на сняг през зимата,..

публикувано на 15.08.24 в 13:14

Установиха щамове на варианта FLiRT на "Омикрон" в България

По предварителни данни в България са установени Covid щамове на варианта FLiRT на "Омикрон", обяви пред БТА проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. По думите ѝ подвариантът BA2.86, който се разпространи бързо, се нарои на подварианти и всички те сборно се наричат FLiRT. "Името му е съчетание на..

публикувано на 15.08.24 в 13:10