Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Австрия отчита 70% спад на смъртността при младите шофьори с нов подход

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Все повече говорим за контрол на пътя, по-добри системи на пътно обезопасяване, камери, високи глоби, промени в закона за движение по пътищата и всичко това за да намалим немалкия брой загинали по пътищата в страната. Сигурно заради народопсихологията, или просто защото тези мерки са единични случаи, трагичните инциденти не спадат с темпото с което ни се иска. Но опитите за справяне с пътния травматизъм може би трябва да се търсят в друга посока. Ето например в Австрия се набляга на обучението още от ранна възраст. Какъв е решаващият елемент в стратегията за намаляване жертвите на пътя?

Франц Шьонбауер - представител на Центъра за обучение на шофьори към  Австрийския автомобилен, мотоциклетен и туристически клуб поясни пред Радио София:

Има две основни точки, на които се обляга нашата стратегия. Едната е това, което споменах в лекцията - втората фаза на обучение на младите. В Австрия се опитваме да покажем на младите водачи какви са опасностите при шофиране. Те се поставят  в рискови ситуации и добиват представа, за това какво става, ако караш прекалено бързо или шофирайки използваш телефон. Когато кажеш "Не прави така" младите поклащат глава и след това забравят, но когато усетят последствията от първа ръка - те променят възгледите си.

Другото което правим е да започнем обучението от ранна възраст. В детската градина, основните училища, учим децата как трябва да се държат на пътя, как се пресича правилно, показваме им различните видове опасности на пътя. Когато застанем на пешеходната пътека ги учим да се оглеждат в двете посоки, но им показваме и каква дистанция е необходима на преминаващата кола да спре. Така те разбират, че не може да пресичаш пътното платно внезапно, защото колите не могат да спират на място.

Шьонбауер коментира и как обучението на малките деца помага за намаляването на пътния травматизъм в Австрия:

Когато децата разберат пътната безопасност, те се превръщат в по-добри и внимателни шофьори, когато пораснат. Интересно е и как влияят на своите родители. Имаме случай, когато децата са научили какви са последствията, ако не използваш предпазен колан и качвайки се при родителите си им правят забележка, че не използват тази предпазна мярка. Това въздейства много силно и възпитателно на по-големите.

И всъщност има ли спад в жертвите на пътя след приемането на този подход, за обучение на младите:

През изминалата година загиналите в пътно-транспортни произшествия бяха 422. Когато сравним тази цифра с началото на втората фаза на обучение, започнала през 2001г. отбелязваме спад от 70% смъртност при младите шофьори, а за цялото население смърността на пътя е намаляла с около 50%. Резултати говорят сами за себе си. Обучението на младите хора дава много по-ефективен отпечатък, отколкото всички останали мерки за пътно обезопасяване, като технически иновации, контрол и т.н.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13
Милка Василева

Специалисти по здравни грижи ще има достатъчно, ако професиите станат привлекателни за младите

Тази седмица се проведе национална среща на главни медицински сестри под надслов „Кадровата криза в здравеопазването – възможно ли е да бъде преодоляна?“.  Колкото и по темата да се говори през последните години, проблемът с недостига на медицински сестри продължава да бъде много остър . Кризата у нас е с 20-годишна давност. Но проблемът..

публикувано на 12.07.24 в 16:34
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Не може да има две ДПС-та. Пеевски ще направи своя партия-корпорация

Намесването в лидерския конфликт в ДПС на нова тема – етническата , показва някаква форма на отчаяние . Обикновено тя се повдига, когато има нужда от сплотяване. Интересно кога Доган се сети, че Пеевски и Йордан Цонев са българи? Това коментира пред БНР-Радио София политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Според..

публикувано на 12.07.24 в 15:26

Менеа представи новата си песен Weight of the World

Младата изпълнителка Менеа Кефалов, родена в САЩ, с български корени. Менеа завършва музикалното си образование в прочутия колеж Бъркли, а в момента живее в Лос Анджелис. Тя представи пред Радио София новата си песен Weight of the World. Музикантката сподели, че има група, пише песни и ходи по участия. Родителите й са от София и тя често идва тук..

публикувано на 12.07.24 в 14:20

Българка получи международен приз за романа си "Мръсни дни"

Седмици след световната си премиера у нас се появява хитовият фентъзи роман "Мръсни дни" на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб. Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в..

публикувано на 12.07.24 в 13:41

Какво трябва да знаем при ремонт на жилището

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да..

публикувано на 12.07.24 в 12:21
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45