Франц Шьонбауер - представител на Центъра за обучение на шофьори към Австрийския автомобилен, мотоциклетен и туристически клуб поясни пред Радио София:
Има две основни точки, на които се обляга нашата стратегия. Едната е това, което споменах в лекцията - втората фаза на обучение на младите. В Австрия се опитваме да покажем на младите водачи какви са опасностите при шофиране. Те се поставят в рискови ситуации и добиват представа, за това какво става, ако караш прекалено бързо или шофирайки използваш телефон. Когато кажеш "Не прави така" младите поклащат глава и след това забравят, но когато усетят последствията от първа ръка - те променят възгледите си.
Другото което правим е да започнем обучението от ранна възраст. В детската градина, основните училища, учим децата как трябва да се държат на пътя, как се пресича правилно, показваме им различните видове опасности на пътя. Когато застанем на пешеходната пътека ги учим да се оглеждат в двете посоки, но им показваме и каква дистанция е необходима на преминаващата кола да спре. Така те разбират, че не може да пресичаш пътното платно внезапно, защото колите не могат да спират на място.
Шьонбауер коментира и как обучението на малките деца помага за намаляването на пътния травматизъм в Австрия:
Когато децата разберат пътната безопасност, те се превръщат в по-добри и внимателни шофьори, когато пораснат. Интересно е и как влияят на своите родители. Имаме случай, когато децата са научили какви са последствията, ако не използваш предпазен колан и качвайки се при родителите си им правят забележка, че не използват тази предпазна мярка. Това въздейства много силно и възпитателно на по-големите.
И всъщност има ли спад в жертвите на пътя след приемането на този подход, за обучение на младите:
През изминалата година загиналите в пътно-транспортни произшествия бяха 422. Когато сравним тази цифра с началото на втората фаза на обучение, започнала през 2001г. отбелязваме спад от 70% смъртност при младите шофьори, а за цялото население смърността на пътя е намаляла с около 50%. Резултати говорят сами за себе си. Обучението на младите хора дава много по-ефективен отпечатък, отколкото всички останали мерки за пътно обезопасяване, като технически иновации, контрол и т.н.
Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..
Има много случаи, в които родителите превозват децата без да са обезопасени. Не е въпрос на контрол, че някой ще ги глоби, а когато стане удар или рязко натискане на спирачките, или пък някой се удари в нас, децата са като ритната футболна топка и няма кой да ги спре, ако не са обезопасени. Това заяви в ефира на Радио София инж. Алекси Кесяков –..
Всяка година на 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака. Мотото на деня за периода 2025-2027 г. е: „Уникални и единни“, като акцентът е върху грижата в здравеопазването, насочена към хората и техните лични истории, поставени в центъра на дискусията, пише БТА. Според последни данни, смъртността от рак в световен мащаб възлиза на около 10..
Тържествен концерт по повод на 153-годишнината от рождението на Гоце Делчев ще се състои във Военната академия „Георги С. Раковски“. Концертът се организира от един от наследниците на Апостола на македонските българи Христо Христов, който е управител на Международна фондация за сътрудничество и културно съревнование Гоце Делчев. Тържествено слово за..
През днешния ден студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. От североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, а в източните райони и временно силен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните..
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..