Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата, които подават ръка на възрастните и срещат мъдростта

В „Моята история за доброто“ тази седмица ви срещаме с децата на столицата. Добрите деца от града, които едва на 17 години вече са осъзнали, че животът може да бъде нечестен и безпощаден към някои хора. Децата днес разполагат с много и го осъзнават. Всяка благина им се предоставя веднага, щом е пожелана. Имат дом, храна и социална среда. За разлика от тях, в страната ни живеят други хора, които едва свързват двата края. Нямат пари за храна, камо ли за лекарства. А без тях не могат, защото са им жизненоважни. Това са възрастните хора на България. Онези, които живеят не в столицата, а в изчезващите села на провинцията. Те са там сами, без деца, без близки, без вяра и без надежда. Разбрали за тази действителност, без още да са се докоснали до нея, децата на София решават да помогнат на бабите и дядовците. С каквото могат. 

Осъзнали, че животът на възрастните хора, живеещи далеч от София, никак не е лесен, Сиана, Денис и техните съученици, решават да разнообразят ежедневието им. Не с грандиозни суми, скъпи подаръци или излишни вещи, а с малко внимание, добра дума и уважение. Избират 4 села, намиращи се близо до град Видин, чието общо население може би не надхвърля 40 души. 
Среща с мъдростта - така определят досега с бабите и дядовците от Видин единайсетокласниците от училище „Проф. Иван Апостолов“ в София. За тях познанството с възрастните хора е богатство, което не може да има материална стойност. 
Учениците помагат, защото мислят, че така е редно. Вярват, че ако помогнат сега, някой ден самите те ще живеят по-лесно. 
И така, когато младите хора на България бягат от нея, остават децата, които поемат грижата за бъдещето в свои ръце. Докато пораснат и избягат и те, за да търсят спасение от нищетата в чужбина. Събират багажа, целуват майка и татко и заминават, някъде…в друг град, друга държава… далеч, на десетки хиляди километри, защото там е по- хубаво, по-лесно и по-добре платено. Поне така са чували…., а родителите им остават тук, на село, сами. Забравени - от близки, от държава… от всички. Освен от децата, с които започнахме. Децата на София, които благодарение на интернет разбират, че тези възрастни хора съществуват в своята нищета и решават да им помогнат. Организират се в училище, правят план и го реализират. По техния си начин, според своите разбирания. С желание, воля и голям ентусиазъм. Сигурно така са възпитани - от своите баби и дядовци, които днес са горди с тяхното решение. 
Омръзнало им е само да говорим, че хората имат нужда от подкрепа и да не правим нищо за тях. Казваме, че има проблем и толкова, оставяме го да си съществува. Децата обаче са нетърпеливи, не се примиряват лесно. Предпочитат да действат. И не разбират онези, които отказват да мислят като тях.
Забравените хора на България са бездушна статистика, от която никой не се интересува. Те са в тежест - на децата си, на държавата, на себе си. А ако дойде ден, в който да не могат вече да се грижат сами за себе си, съдбата им от нерадостна става кошмарна. Това, че някой от време на време им помага, е и срамно и похвално. Срамно, защото е от време на време, а е похвално в случая на нашата история, защото помагат деца. 
Тяхната история, пълна с добрини, едва сега започва. Как са я реализирали и как очакват да продължи - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчев януарски понеделник

Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..

публикувано на 27.01.25 в 07:15
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00