Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата, които подават ръка на възрастните и срещат мъдростта

В „Моята история за доброто“ тази седмица ви срещаме с децата на столицата. Добрите деца от града, които едва на 17 години вече са осъзнали, че животът може да бъде нечестен и безпощаден към някои хора. Децата днес разполагат с много и го осъзнават. Всяка благина им се предоставя веднага, щом е пожелана. Имат дом, храна и социална среда. За разлика от тях, в страната ни живеят други хора, които едва свързват двата края. Нямат пари за храна, камо ли за лекарства. А без тях не могат, защото са им жизненоважни. Това са възрастните хора на България. Онези, които живеят не в столицата, а в изчезващите села на провинцията. Те са там сами, без деца, без близки, без вяра и без надежда. Разбрали за тази действителност, без още да са се докоснали до нея, децата на София решават да помогнат на бабите и дядовците. С каквото могат. 

Осъзнали, че животът на възрастните хора, живеещи далеч от София, никак не е лесен, Сиана, Денис и техните съученици, решават да разнообразят ежедневието им. Не с грандиозни суми, скъпи подаръци или излишни вещи, а с малко внимание, добра дума и уважение. Избират 4 села, намиращи се близо до град Видин, чието общо население може би не надхвърля 40 души. 
Среща с мъдростта - така определят досега с бабите и дядовците от Видин единайсетокласниците от училище „Проф. Иван Апостолов“ в София. За тях познанството с възрастните хора е богатство, което не може да има материална стойност. 
Учениците помагат, защото мислят, че така е редно. Вярват, че ако помогнат сега, някой ден самите те ще живеят по-лесно. 
И така, когато младите хора на България бягат от нея, остават децата, които поемат грижата за бъдещето в свои ръце. Докато пораснат и избягат и те, за да търсят спасение от нищетата в чужбина. Събират багажа, целуват майка и татко и заминават, някъде…в друг град, друга държава… далеч, на десетки хиляди километри, защото там е по- хубаво, по-лесно и по-добре платено. Поне така са чували…., а родителите им остават тук, на село, сами. Забравени - от близки, от държава… от всички. Освен от децата, с които започнахме. Децата на София, които благодарение на интернет разбират, че тези възрастни хора съществуват в своята нищета и решават да им помогнат. Организират се в училище, правят план и го реализират. По техния си начин, според своите разбирания. С желание, воля и голям ентусиазъм. Сигурно така са възпитани - от своите баби и дядовци, които днес са горди с тяхното решение. 
Омръзнало им е само да говорим, че хората имат нужда от подкрепа и да не правим нищо за тях. Казваме, че има проблем и толкова, оставяме го да си съществува. Децата обаче са нетърпеливи, не се примиряват лесно. Предпочитат да действат. И не разбират онези, които отказват да мислят като тях.
Забравените хора на България са бездушна статистика, от която никой не се интересува. Те са в тежест - на децата си, на държавата, на себе си. А ако дойде ден, в който да не могат вече да се грижат сами за себе си, съдбата им от нерадостна става кошмарна. Това, че някой от време на време им помага, е и срамно и похвално. Срамно, защото е от време на време, а е похвално в случая на нашата история, защото помагат деца. 
Тяхната история, пълна с добрини, едва сега започва. Как са я реализирали и как очакват да продължи - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05