Коледните базари в Европа имат многовековна традиция. Предполага се, че първият такъв е организиран през 1384 г. в германския град Баутцен, макар че за техен предшественик се приема Декемврийският базар във Виена, съществуващ от далечната 1294 г. Обикновено продължават около 40 дни - от средата на ноември до 24 декември и се съобразяват с т.нар Адвентски календар при католиците.
От 2011 година и София си има традиционен коледен базар. Немски е, защото на него всеки може да вкуси типични германски храни. Един от участниците в програмата е Армин Ян Хофман.
В основата на концепцията на базара лежи идеята за пренасянето на автентичната немска традиция в празнуването на Коледа на територията на България. За целта специално се проектира и строи на място мини коледно градче от празнично украсени дървени къщички. В тях всяка година има ръчно изработени сувенири - дървени играчки и коледна украса. В сърцето на това градче се поставя сцена, на която всеки ден се провежда културната програма на събитието - куклен театър, коледни музикални изпълнения на различни изпълнители, концерти на училища, детски градини и благотворителни фондации.
Повече за традициите и отличителните белези на традиционните коледни базари разказва Армин Ян Хофман пред Радио София.
Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...